Je antikoncepčná náplasť Evra škodlivá?

Gynekologická poradňa15.10.2009
Je antikoncepčná náplasť Evra škodlivá?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dvoch vecí - antikoncepcie a otehotnenia.

Mám 24 rokov a užívam 5 rokov antikoncepčné náplaste Evra. Som s nimi spokojná a nepostrehla som zatiaľ žiadny problém. Nedávno som hovorila kamarátke, že sa mi viac páči používanie náplasti ako tabletiek a ona sa rozhodla, že si ich dá tiež predpísať. Keď sa však pýtala svojej gynekologičky, či by Evru mohla užívať aj ona, doktorka jej povedala, že najnovšie testy zistili, že Evra obsahuje nejaké látky čo škodia, a že ona ju už vôbec nepredpisuje. Chcem sa spýtať, či máte o tomto nejaké informácie. V minulosti som podstúpila operáciu kvôli veľkej cyste a museli mi vyoperovať celý ľavý vajcovod, aj časť vaječníka. Nerada by som čelila ďalším problémom a nechcem užívať niečo, čo mi škodí.

Tiež sa chcem spýtať, v akom veku mám šancu otehotnieť? Keď som opúšťala nemocnicu, doktorka mi povedala, že sa mám čím skôr zamyslieť nad tehotenstvom, aby už nebolo neskoro. Dá sa nejako zistiť, či môj druhý vaječník funguje na 100%, či budem môcť mať deti? Môžete mi povedať Váš názor? Ďakujem

Petronela, Bratislava

Milá Petronela,

S Evrou som zatiaľ nemala zlé skúsenosti, aj keď ju tiež veľmi nepredpisujem. Skôr dôverujem klasickej tabletkovej forme antikoncepcie.

Čo sa týka otehotnenia, samozrejme môžete otehotnieť aj s jedným vajíčkovodom. Priechodnosť vajcovodov zisťujeme, buď hysterosalpingografiou pri podanií kontrasnej látky do oblasti maternice. Priechodnosť vajičkovodu potom vidíme na rtg snímku. Alebo ďalšou možnosťou je chrompertubácia, čo sa robí laparoskopicky.

Zatiaľ by som sa nad tým veľmi netrápila. Ak chcete mať bábätko, tak sa treba pokúsiť a až keď nastane problém, potom sa môže začať s danými vyšetreniami.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa