Je menší počet spermií prekážkou k otehotneniu?

Gynekologická poradňa07.07.2010
Je menší počet spermií prekážkou k otehotneniu?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Mám 26 rokov a s priateľom by sme chceli bábätko, ale stále sa nám nedarí.

Je to už 3 roky čo neberiem HAK. Aj keď musím priznať, že sa nato nejako veľmi nesústredíme, dávame tomu voľný priebeh. Ale ako všade čítam, tak je to už dosť dlhá doba nato, že som stále neotehotnela.

Bola som už aj u môjho lekára, ktorý poslal priateľa na spermiogram. Ten mu vyšiel dobre, má o niečo menší počet spermií ale urológ povedal, že to nie je nič vážne, ale našiel mu nejakú vystúpenú žilu, neviem ako sa to odborne nazýva, a že si to môže dať operovať, ale že to je len estetického rázu. No lenže môj gynekológ povedal, že si to musí dať operovať a znova dať spraviť spermiogram, a že až potom sa zamerá na mňa.

Neviem, čo mám ďalej robiť, priateľ odmieta operáciu, keďže je to len estetického rázu.

Ale myslím si že problém bude skôr u mňa, pretože nemám pravidelnú menštruáciu, tým pádom si neviem vyrátať presne ovuláciu.

A v posledných 2 mesiacoch sa mi pred menštruáciou strašne nafúkne brucho, že vyzerám ako tehotná (už mi aj pár ľudí gratulovalo k tehotenstvu) a strašne sa mi nalejú prsia, že som si musela na toto obdobie pred menštruáciou kúpiť voľnejšie nohavice aj podprsenku. A potom pri menštruácií mám strašné bolesti, že bez tabletiek proti bolesti sa to nedá zvládnuť. A to som nikdy nemávala bolesti ani takéto iné prejavy.

Môže to byť náznak nejakého problému? Ďakujem Vám za skorú odpoveď.

Lenka, Brezno

Milá Lenka vo Vašom prípade je potrebné podstúpiť niektoré z vyšetrení u Vášho gynekológa ako je ultrazvuk, hormonálny skrínig.

Tiež ťažkosti ako bolestivá menštruácia môžu znamenať, že sa jedná o endometriózu, ktorá sa dá diagnostikovať laparoskopicky.

Ak máte nepravidelný menzes, bolo by dobré viesť si menštruačný kalendár, kde by sa mohla potvrdiť nepravidelná ovulácia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa