Je rakovina dedičná?

Gynekologická poradňa20.07.2009
Je rakovina dedičná?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako veľmi sa dedia nejaké predispozície na rakovinu. Moja babka mala totiž rakovinu krčka maternice a moja starká tiež, rakovinu nejakých ženských orgánov, myslím, že vaječníkov.  

Tiež by som sa chcela spýtať, či je normálne, keď mám 19 rokov, neberiem antikoncepciu, ani som nikdy nebrala, menštruáciu mám od trinástich, teda už šesť rokov a stále je nepravidelná. Cyklus je vždy 5 až 6 týždňov, čo mne síce nevadí, ale vadí mi, že nikdy neviem, kedy presne príde. Dokonca pár krát sa mi už aj stalo, že mi prišla až po 6.týždni.

A tiež niekedy mávam bolesti brucha, len tak z ničoho nič ma tak pichne v podbrušku, niekedy je obdobie, keď dlho nič a niekedy zas pomaly každý deň ma to zabolí. Lebo mám jemné sklony byť hypochonder, tak sa radšej spýtam, než by som utekala stále ku gynekologičke ;).

Mrzí ma kopec otázok, to viete, zvedavé ženské ;) Teším sa na odpoveď :)

Monika, Žilina

Milá Monika, píšete, že máte v rodine výskyt rakoviny ženských orgánov a máte strach z rizika, že sa to bude týkať aj Vás. Áno, existuje rodinná predispozícia na rakovinu krčka maternice. To znamená, že rakovinu ste nezdedili, len máte vyššie riziko, že sa u Vás môže vyskytnúť. Na to všetko vplýva ešte množtvo vonkajších faktorov ako životný štýl, celkový zdravotný stav, imunitný systém a tiež kontakt s vírusom HPV, ktorý rakovinu krčka maternice spôsobuje. V súčastnosti ale je na trhu vakcína, čiže je možné očkovanie proti HPV vírusu. Najlepšie je sa dať zaočkovať ešte pred začatím pohlavného života, lebo vakcína Vás robí imúnnou voči HPV vírusu, ktorý je hlavnou noxou vo vzniku rakoviny krčka maternice. Bolo by dobré, aby ste navštívila svojho gynekológa a požiadala o očkovanie a konzultáciu.

Píšete, že máte predĺžený menštruačný cyklus 5-6 týždňov. Pokiaľ je cyklus pravidelný, len predĺžený, vo Vašom veku je to v medziach normy. Váš gynekológ Vám môže dať menštruačný kalendárik, kde si budete pravidelne zapisovať menštruáciu a tak si budete môcť porovnať pravidelnosť cyklov. Tiež si môžete poznačiť aj bolesti v priebehu cyklu, ak sa nejaké vyskytnú. Bolesť, ktorá nastáva približne okolo 14 dňa menštruačného cyklu je pravdepodobne spojená s ovuláciou.

Ak máte silné alebo nejako nevysvetlitelné bolesti je potrebné zájsť na vyšetrenie, či už k Vášmu gynekológovi alebo na chirurgicú ambulanciu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa