Môže zvýšená hodnota mužských hormónov spôsobiť odumretie plodu??

Gynekologická poradňa08.07.2010
Môže zvýšená hodnota mužských hormónov spôsobiť odumretie plodu??
Dobrý deň,

asi pred 4 rokmi mi lekár zistil hirzutizmus a hyperandrogenemiu, liečila som sa 2 roky s Diane, ale potom sa mi hormonálne testy dostali do normálu, tak lekár povedal, že tabletky už nemusím brať (už 2 roky ich neberiem).

Menzes mam pravidelný. Nedávno som bez problémov otehotnela, ale bohužiaľ v 8 tt som potratila, pretože plod sa cca. v 6 tt prestal vyvíjať a odumrel. Chcem sa spýtať, či by ten potrat mohol súvisieť s diagnózami, ktoré som mala v minulosti.

Vyšetrenie na hormonálny profil mi nerobili, tak neviem aké hodnoty hormónov mám teraz (subjektívne mám pocit, že to nadmerné ochlpenie sa trochu zhoršilo oproti tomu, čo bolo po liečbe, ale iné problémy nemám). Tiež neviem, či mám o toto vyšetrenie žiadať pred tým ako sa pokúsim znova otehotnieť.

Môže zvýšená hodnota mužských hormónov spôsobiť odumretie plodu??

Vopred ďakujem za odpoveď

Zuzana, Bratislava

Milá Zuzana, nevylučujem, že Vás stav môže súvisieť aj s predchádzajúcim ochorením, hlavne ak máte pocit, že sa Vám ochlpenie zhoršilo.

Pred ďalším otehotnením treba urobiť vyšetrenia ako hormonálny skríning a ultrazvukové vyšetrenie. Hirzutizmus, hyperandrogenémia sa často spájajú s polycistickými vaječníkmi.

Po preliečení sa môžete opäť pokúsiť o tehotenstvo.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa