Mykóza a jej liečba

Gynekologická poradňa13.07.2009
Mykóza a jej liečba
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na liečbu v súvislosti s mykózou. Gynekologička mi diagnostikovala túto chorobu, ale len na internete som sa dočítala, že je potrebné, aby sa popri mne liečil aj môj partner. Chcela som sa opýtať, či existujú nejaké prípravky ľahko dostupné v lekárni, ktoré by ho vyliečili aj bez prehliadky, alebo bude musieť ísť aj on k lekárovi, aby ho prezrel. Ďakujem veľmi pekne, Majka

Majka, Bratislava

Milá Majka, Mykózu spôsobujú kvasinky /kandidy/, ktoré patria k najčastejším vyvolávateľom pošvových infekcií u žien. Výskyt tohto ochorenia v poslednej dobe narastá a predpokladá sa, že jedným z dôležitých faktorov je aj imunitný systém. Pri oslabení organizmu, pri rôznych ochoreniach, po liečbe antibiotikami dochádza k premnoženiu kvasiniek v pošve, čo spôsobuje príznaky ako svrbenie, pálenie, začervenanie pošvy ako aj biely výtok tvarohovitého vzhľadu.

Mykóza, aj keď striktne nepatrí medzi pohlavne prenosné ochorenia, je možné ju preniesť aj na svojho partnera pri pohlavnom styku. Potom liečime obidvoch partnerov, väčšinov u muža používame antimykotické krémy alebo existuje aj možnosť užitia tabletky Mykomax u muža ako aj u ženy. U žien používame najčastejšie vaginálne antimykotiká.

Prehliadka partnera pri tomto druhu infekcie nie je nutná. Lieky, ako aj krém môže predpísať Váš gynekológ.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa