Nebezpečenstvo na obzore: Ak ovčie kiahne "útočia" na tehuľky

Gynekologická poradňa15.02.2011
Nebezpečenstvo na obzore: Ak ovčie kiahne "útočia" na tehuľky

Dobrý deň. Moja neter dostala ovčie kiahne. Moja 3 ročná dcérka a aj ja sme s ňou boli viackrát v kontakte.

Ja som v 22 t.t. a chcem sa preto opýtať, nakoľko je to nebezpečné pre moje bábätko. Ja som túto chorobu už v detstve prekonala, ale mám obavy. Ďakujem za odpoveď

Janka, Košice

Milá Janka, inkubačná doba je 14 dní od kontaktu s chorým na ovčie kiahne. Potom sa začnú prejavovať príznaky ako výsev vyrážok a zvýšená horúčka. Tehotné sú vnímavejšie na ochorenie a preto ak ste prišla do kontaktu s ním, mala by ste byť sérologicky vyšetrená na infekčnom oddelení.

Našťastie ste už za polovicou tehotenstva - v tomto období /po 20 týždni do 36 týždňa/ nie je táto infekcia nebezpečná pre plod. Nebezpečie hrozí hlavne v prvej polovici tehotenstva, kedy v 1% prípadoch môže dôjsť k postihnutiu plodu.

Ďalej ak sa tehotná nakazí v posledných 2-3 týždňoch pred pôrodom môže vírus transplacentárne prejsť na bábätko a infikovať ho. Vzniká tak "neonatálna varicella" - dieťa sa rodí s vyrážkou.

Myslím si, že vy ste práve v tom "šťastnom období", kedy by ste nemala byť ohrozená, ale aj napriek tomu, by ste sa mala nechať vyšetriť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa