Neverila som, že otehotniem...

Gynekologická poradňa02.03.2010
Neverila som, že otehotniem...

Dobrý deň pani doktorka, rada by som sa spýtala na Váš názor ohľadom môjho terajšieho tehotenstva.

V roku 2005 som absolvovala IVF+ET, nakoľko vyšetrenia potvrdili, že bez neho deti nikdy mať nebudem. Laparoskopia a HSG ukázali obojstrannú úplnú nepriechodnosť vajíčkovodov a čiastočnú endometriózu.

V 36.tt. mi odtiekla plodová voda a následne bolo tehotenstvo kvôli nesprávne otočenému plodu ukončené cisárskym rezom. Odvtedy som antikoncepciu nebrala, nepriechodné vajcovody som považovala za dostatočnú formu antikoncepcie.

Prosím o Váš názor, ako je možné, že sa mi podarilo spontánne otehotnieť - podotýkam, že "chyba" bola len na mojej strane, manželov spermiogram bol v poriadku.

Momentálne som v 13.tt. a všetko zatiaľ prebieha v poriadku a na bábo sa veľmi teším, aj keď plánované rozhodne nebolo.

A ešte jedna otázka, budem opäť rodiť cisárskym rezom, alebo je možný aj spontánny pôrod? Podotýkam, že brucho mám pozašívané ako "futbalovú loptu", okrem rezov po LSK a sekcii mám ešte aj rez po CHE z roku 2006. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Marcela, V.K.

Milá Marcela, naozaj Váš prípad patrí medzi zriedkavé, ale nakoniec so šťastným koncom.

Nevylučujem, že Vaše vajíčkovody v minulosti naozaj mohli byť nepriechodné, čo mohlo byť spôsobené endometriózou, ktorá bola u Vás LSK diagnostikovaná. Otehotnela ste po IVF a ET.

Tehotenstvo samo o sebe môže spôsobiť, že ložiská endometriózy jednoducho zmizli, čo mohlo následne viesť k rekanalizácii vajíčkovodov.

Ako možno sama viete, endomtrióza je hormonálne závislá. V tehotenstve pri zmene hormonálnych hladín, môže dôjsť k jej zmenšeniu alebo až strate - čiže až k jej vyliečeniu. Je to samozrejme zriedkavé a individuálne. Neznamená to, že sa Vám už endometrióza nemôže vrátiť späť.

No pre Vás to teraz znamená len toľko, že ste tehotná a môžete sa tešiť z očakávaného bábätka.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa