Ohrozuje vás vaginálna infekcia? Žiadne lubrikačné gély!

Gynekologická poradňa02.07.2010
Ohrozuje vás vaginálna infekcia? Žiadne lubrikačné gély!

Dobrý deň, pani doktoka. Už niekoľko rokov mám problém s candidózou (zápal pošvy, opuch vonkajších pohl. orgánov, pálenie veľmi málo)

Čo ma ale trápi je, že pri týchto zápaloch sa mi potrhá pokožka pri vchode do pošvy (zhyby pri pyskoch, spraví sa ranka dlhá 2-3 cm). Pri zápaloch si vonkajšie pohl. orgány natieram masťou Canesten.

Chcela by som sa opýtať, či je to normálne, alebo mám príliš jemnú pokožku, alebo je to dôsledok častých zápalov? Tieto ranky sa mi sem tam spravia aj pri pohl. styku, keď som málo vlhká.

Monika, Ružomberok

Milá Monika, samozrejme, pri vaginálnych infekciách a hlavne pri často opakujúcich sa mykózach je pokožka veľmi ctlivá. Prejavuje sa to začervenaním a rankami spojeným s bolesťou pri pohlavnom styku, čo je veľmi nepríjemné.

Netreba používať žiadne lubrikačné gély, infekciu treba najprv preliečiť antimykotikami a potom dbať na prevenciu, čiže užívať preparáty s obsahom laktobacilla, napr. BION3 perorálne, Gynoflor do pošvy.

Ak sa Vám mykóza neustále opakuje, potom by bolo vhodné zvážiť aj imunologické vyšetrenie, pretože kvasinkové infekcie sú často spojené s poruchami imunitného systému.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa