Po 2 rokoch sa nám to podarilo... Som tehotná!

Gynekologická poradňa16.04.2010
Po 2 rokoch sa nám to podarilo... Som tehotná!

Dobrý deň, pani doktorka. Chcela by som Vás poprosiť o radu.

Asi 2 roky sme mali problém otehotnieť, teraz sa nám to podarilo. Som v 31 tt. Tehotenstvo zatiaľ prebieha v poriadku, akurát trpím výtokmi, mám zisteného streptokoka a kvasinky - candida. Doktor mi dal na preliečenie macmiror guličky a betadine, ale streptokok sa vrátil.

Je to normálne, že sa mi to opakuje, aj keď dodržujem prísne hygienu a už 2 mesiace nemám s manželom pohlavný styk? So stykom sme prestali, lebo ma to dosť bolelo, keď do mňa vchádzal - pred tehotenstvom som tú bolesť nikdy nepociťovala, ale výtoky som mávala aj predtým.

Ďalší problém, ktorý ma trápi je nastávajúci pôrod. V minulosti som prekonala 3 operácie vaječníkov, boli to cysty a dermoidy na oboch vaječníkoch. Bola som rezaná cez brucho a mám množstvo zrastov, ktoré príšerne bolia. Bolia hlavne pred a počas menzesu a teraz, keď sa mi roztiahla maternica mi to tlačí a bolesť je nepríjemná. Bolesti mávam aj pri vyprázdňovaní stolice, keďže mám zrasty aj na čreve a črevo mám vraj (zistené pri kolonoskopii) naspodku skrútené.

Doktor mi povedal, že rodiť budem normálne - žiadny cisársky, ale ja sa bojím tej bolesti.

Čo si o tom myslíte? A v prípade normálneho pôrodu, dá sa požiadať o nejaké lieky proti bolesti (okrem epidurálky, ktorú nechcem)? Ďakujem za odpoveď.

Mirka, Bytča

Milá Mirka, výskyt Streptokoka v tehotenstve je dosť častá vec a aj často sa stáva, že sa infekcia vracia.

Ak Vám nezabrala vaginálna liečba, potom by bolo dobré vyskúšať celkovú terapiu antibiotikami. V tehotenstve používame Augumentin. Ak máte beta haemolytického streptokoka, tak potom počas pôrodu je indikované podávanie antibiotík, aby danou infekciou nebolo ohrozené aj Vaše bábätko.

To, že máte zrasty je veľmi nepríjemná vec a preto by cisársky rez mohol byť veľmi obtiažny. Naozaj je lepšie porodiť spontánne. Lieky od bolesti sa však počas pôrodu pauálne nepodávajú.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa