Pokles maternice: Liečba

Gynekologická poradňa20.08.2009
Pokles maternice: Liečba
Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, aké sú príznaky pri poklese maternice, aké sú možnosti liečenia a čo so sebou prináša táto diagnóza. Cítim veľký tlak v malej panve a mám pocit akoby mi išla "vypadnúť maternica". Čo môžem robiť okrem toho že posilňujem panvové dno cvikmi. Ďakujem za odpoveď!

Miriam, Trenčín

Milá Miriam, Pokles maternice alebo prepadávanie maternice, nie je ojedinelé. 50% žien, ktoré rodili trpia miernym alebo stredne ťažkým poklesom maternice. U starších žien v menopauze keď dochádza k zníženiu elasticity tkanív, často dochádza k oslabeniu štruktúr, ktoré držia maternicu na svojom mieste a tak nastáva jej pokles.

Liečba závisí od veku a od rozsahu poklesu maternice. Gymnastika pánvového dna sa síce doporučuje, ale prepadnutie definitívne nevylieči. U mladších žien sa väčšinou robia plastiky pošvy a pánvového dna. U starších pacientiek s rozsiahlym poklesom maternice sa doporučuje vaginálna hysterektómia spojená s plastikou pošvy a pánvového dna. U tých pacientiek, u ktorých z rôznych dôvodov(hlavne zdravotných) operovať nemôžeme, zavádzame pesar do pošvy.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa