Potrat: Aké sú príčiny odtoku plodovej vody

Gynekologická poradňa16.03.2011
Potrat: Aké sú príčiny odtoku plodovej vody

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor: V 20tom týždni tehotenstva mi odtiekla plodová voda a o dva týždne som spontánne porodila, resp. potratila. Ani prvý trimester nebol bezproblémový: 6tt krvácanie - spôsobil to hematóm, 8tt krvácanie - zase hematóm, krvné zrazeniny, 10tt krvácanie - zase hematóm (16mm, bábo malo 27 mm), 13tt mierne krvácanie. Hematómy boli vraj odlučovanie placenty, ale užívala som askorutin, pichala som si fraxiparin, neskôr clexan a ležala som.

Ďalej mi bol hneď na začiatku diagnostikovaný streptokok, na preliečenie som vaginálne brala Macmiror complex 500. Hneď ako som prestala aplikovať tieto tablety a teda prestal výtok, ktorý ich vyplavoval, som si všimla taký mokrý bezfarebný a bez zápachu výtok, ktorý trval niekoľko týždňov. (tak 4 - 5 týždňov). Teraz mám podozrenie, že to už bola plodová voda, ktorá predčasne odtekala, ale nemám to potvrdené. No a v tom 20tom tt mi voda odtiekla takmer všetka, ostal minimum a ja som v podstate čakala v nemocnici už len na spontánny potrat. Ešte v ten deň, ako voda odtiekla, mi brali stery z pošvy a aj moč a streptokok nebol prítomný. V nemocnici som dostávala celý čas antibiotiká a asi 4 dni pred potratom mi začal páchnuť moč.

To neustávalo ani po pôrode a asi týždeň po ňom sa to zhoršovalo, začali ma páliť močové cesty, aj močenie a mala som svrbivý a páliaci výtok v pošve. Odbery zase ukázali prítomnosť streptokoka aj v pošve aj v moči - to bol dôvod páchnuceho moču. Dokonca z citológie z plodu a placenty prišiel výsledok, že streptokok sa našiel už aj v placente, aj v pupočníkovej šnúre a že zrejme toto spôsobilo ten predčasný potrat. Tiež našli na placente abrubciu a hemtatómy. Aj toto bola príčina potratu.

Ja však stále neviem, čo bola príčina predčasného odtoku plodovej vody. V čase keď odtiekla som streptokoka prítomného nemala. Viem, že vyliečený nie je nikdy, ale mohol spôsobiť on ten predčasný odtok plod. vody, ktoré sa podľa mňa začalo už v čase, keď som naň brala Macmiror? Aj keď nebol v ten deň prítomný? Môže byť streptokok spolu s hematomami príčinou predčasného odtoku plodovej vody a následného potratu?

Neviem, či som to dosť zložito nenapísala, ale prosím vás, ak sa dá o váš názor, veľmi by som chcela vedieť príčinu potratu. Chceli by sme ešte bábätko, ale teraz mám ešte väčší strach. Všade čítam, že streptokok sa nedá vyliečiť, tak chcem vedieť ako to bude s budúcim tehotenstvom a či sa naň nedá nejako z tohto hľadiska pripraviť. Veľmi pekne ďakujem.

Lenka, Bratislava

Milá Lenka, všetky príčiny odtoku plodovej vody ešte stále nie sú objasnené, aj keď najvyššie percento súvisí práve s infekciou v pošve.

U vás to mohla zapríčiniť streptokoková infekcia, ktorá spôsobila oslabenie plodových obalov s následným prasknutím a spontánnym odtokom plodovej vody. Treba však myslieť aj na to, že je množstvo žien so streptokokou infekciou v tehotenstve, u ktorých nedôjde k odtoku plodovej vody. Pravdepodobne existuje aj spoluúčasť ďalších faktorov ako len infekcia v pošve.

Počas ďalšieho tehotenstva by som sa vyhýbala všekým rizikovým činnostiam ako aj bazénom, welness atď, ktoré by mohli spôsobiť zanesenie infekcie do pošvy, tak isto aj namáhavej fyzickej záťaži.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa