Príčina predčasného pôrodu: Vaginálna infekcia

Gynekologická poradňa14.06.2010
Príčina predčasného pôrodu: Vaginálna infekcia
Dobrý deň, mám pár otázok. Pred 20 mesiacmi prišiel na svet o tri mesiace skôr môj syn sekciou. Príčina predčasného pôrodu je pre mňa neznáma, nemala som žiadne ťažkosti, ani problémy, iba mi občas tvrdlo bruško a mala som ho akokeby "ťažké". Čo mohlo spôsobiť predčasný pôrod.. mohla to byť aj káva? Alebo ovocný malinový čaj? (niekde som čítala, že zmäkčuje krčok maternice) Začala som iba trocha krvácať a na pohotovosti povedali, že sa otváram, pôrod nestihli zastaviť.

Teraz však by sme chceli už druhé bábo, nakoľko je synček takmer v poriadku aj napriek tomu, že sa narodil v 28 tt. Je už vhodný čas na otehotnenie? Hrozí, že sa zopakuje scenár spred takmer dvoch rokov? Alebo máme radšej ešte počkať? Ďakujem za odpovede

Radka, Poprad

Milá Radka, medzi príčiny predčasného pôrodu patrí najčastejšie vaginálna infekcia, ktorá spôsobuje kontrakcie /tvrdnutie bruška/ a tým skracovanie hrdla maternice a jeho ováranie. Niektoré ženy tvrdnutie bruška vôbec nemusia cítiť, len lekár pri vaginálnom vyšetrení zistí, že hrdlo sa otvára. Hovorí sa tomu inkopetenncia hrdla maternice.

Myslím, že káva ani malinový čaj s tým nesúvisia. Pravdepodobnejšia je vaginálna infekcia. Preto je dôležité kultivačné vyšetrenie pošvy počas tehotenstva s následným preliečením infekcie.

Tiež v období 24t. tehotenstva by bolo vhodné urobiť ultrazvukové vyšetrenie dĺžky hrdla maternice.

Čo sa týka druhého tehotenstva, rovnaká situácia sa môže zopakovať, ale tiež nemusí. Každopádne by ste mali podsúpiť uvedené vyšetrenia. Po roku a pol už môžete otehotnieť, pokiaľ nekojíte a nijak Vás to nezaťažuje.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa