Príčiny bolestivých prsníkov

Gynekologická poradňa29.04.2009
Príčiny bolestivých prsníkov

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Pred mesiacom a pol som mala pôrod. Narodil sa nám krásny synček. Všetko bolo v poriadku a ja som ho začala kojiť. Kojím ho ešte stále a veľmi mu chutí, krásne nám rastie. Nedávno som však začala cítiť bolesti v prsníkoch a všimla som si, že sú začervenalé. Môžete mi poradiť, čo mám robiť? Môže to byť od toho, že mám veľa mlieka, alebo naopak, že mlieko sa mi tvorí? Ďakujem Vám za odpoveď.

Iveta, Trenčín

Dobrý deň...

Prsník može bolieť vtedy, keď sa zastaví odtok mlieka. Mlieko preteká v prsníkoch cez systém mliekovodov.  Ak sa upchá mliekovod, postihnutá oblasť može začervenať, prsník je citlivý a bolestivý alebo môže byť v mieste bolesti hmatateľné zatvrdnutie. Akonáhle však mlieko začne znova odtekať, bolesť povolí.  Ak sa nezvolí správny liečebný postup, môže vzniknúť zápal. 

Zápal prsníka (mastitída),  sa prejavuje bolesťou, únavou, celkovou slabosťou, teplotou. Základná starostlivosť pri týchto problémoch je: časté dojčenie, striedanie polôh pri dojčení, pokoj, teplé obklady na bolestivé miesta, jemná masáž prsníkov pred dojčením, odstriekavanie prebytočného mlieka, pitie veľa tekutín. Odstriekavať treba začať na nepostihnutej strane, meniť pozície rúk. Účinná je teplá sprcha alebo kúpeľ s jemnou masážou teplým uterákom. Dojčiť a odstriekavať treba hneď po nahriatí prsníkov.

Pri zápale sa užívajú antibiotiká. Počas liečby sa môže pokračovať v dojčení a v odstriekavaní aj v prípade infekcie (ak nedostáva mamička také lieky, pri ktorých sa dojčiť neodporúča). Dojčiť sa môže pri matkinej horúčke do 39 °C (keď má mamička vyššiu telesnú teplotu, mlieko sa odstriekava a vylieva).

Prsník bez vyprázdňovania stav zhoršuje.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa