Tehotenský test - je 100% spoľahlivý?

Gynekologická poradňa03.08.2009
Tehotenský test - je 100% spoľahlivý?

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Po potrate v 8tt (2/2008) som mala rozhádzaný cyklus a špinenie a strašné bolesti, ktoré som predtým nikdy nemala. Môj lekár mi predpísal Duphaston, pretože sa snažím otehotnieť, ktorý pomohol - ani bolesti ani nič iné. Lenže po druhom balení som nedostala menštruáciu, len slabý ružový výtok, ktorý som mala len 1 deň. Robila som si tehotenský test týždeň po očakávanej menštruácii, ale bol negatívny. Zopakovala som ho po 2 týždňoch, stále negatívny. Môžem byť tehotná, ale na teste to nie je vidieť? Aj pri prvom nevydarenom tehotenstve som mala negatívny tehotenský test z lekárne. Tiež sa chcem spýtať, či sa stáva, že žena ma slabú menštruáciu aj keď je tehotná? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Lucia

Milá Lucia, vo februári tohoto roku ste prekonali potrat, po ktorom nastala značná nepravidelnosť vo Vašom menštruačnom cykle, čo sa často stáva. Váš lekár Vám nasadil Duphaston čo je tiež správne. Následne ste nedostala menzes len slabý ružový výtok. Teraz si myslíte, či nie ste tehotná...

Najpresnejšie Vám tehotenstvo potvrdí odber krvi na HCG, čo je tehotenský hormón - ukazovateľ tehotenstva, takže by bolo dobré navštíviť Vášho gynekológa a prekonzultovať Váš stav s ním. Tehotenský test nie je najpresnejšia metóda určenia tehotenstva. Existujú falošne pozitívne ako aj falošne negatívne výsledky.

Ďalej sa pýtate, či môže mať žena slabú menštruáciu aj keď je tehotná. Áno stáva sa to. Často, hlavne v prvých mesiacoch tehotenstva môže nastať slabé krvácanie tzv."špinenie", samozrejme nejedná sa o klasickú menštruáciu aj keď špinenie može nastať práve v období očakávanej menštruácie. Tento stav samozrejme netreba podceňovať a o všetkom treba informovať aj Vášho gynekológa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa