Umelé prerušenie tehotenstva: Rozhodla som sa správne?

Gynekologická poradňa19.10.2009
Umelé prerušenie tehotenstva: Rozhodla som sa správne?

Dobrý deň. V júni 2007 mi boli laparoskopicky z maternice odstránené myómy (6 malých a 1 veľký). V júni 2009 som otehotnela. Môj gynekológ trval na umelom prerušení tehotenstva, vzhľadom na vek (39) a stav maternice. Jedno dieťa už mám. Tvrdil, že dieťa nedonosím a mám myslieť na svoje zdravie, že tehotenstvo je v mojom prípade veľmi rizikové. UTP som podstúpila v 6. týždni tehotenstva, a doteraz sa neviem zbaviť pocitu, či som urobila správne. To dieťatko som veľmi chcela a urobila som to pod tlakom jeho argumentov. Primár, ktorý vykonal laparoskopickú operáciu a prijímal ma do nemocnice na UPT, hovoril, že riziko tu je, ale dôvod na UPT to nie je.

Urobila som dobre? Čo ak by som to dieťatko donosila a normálne porodila? Neviem sa zbaviť výčitiek svedomia. Rada by som poznala Váš názor. Ďakujem!

Claudia, Banská Bystrica

Milá Claudia, podstúpili ste naozaj náročnú operáciu na maternici a o 2 roky na to ste otehotnela, čo je dosť skoro po operácii. Stav Vašej maternice by zodpovedne vedel posúdiť len operátér čo Vás operoval a tiež Váš gynekológ čo Vás vyšetril.

Tehotenstvo by bolo určite veľmi rizikové a musela by ste byť pod dohľadom v nemocnici. Po takýchto operáciách na maternici, hrozí riziko ruptúry (roztrhnutia) steny maternice, keďže je pooperačne zjazvená a oslabená. Ďalej je veľmi znížená elasticita maternice, takže hrozí, že sa nebude môcť prispôsobiť rastúcemu plodu.

No je tu aj malé percento, že sa to môže podariť, aj keď riziká prevažujú.

Pravdou je, že veci sa už nedajú vrátiť späť a netreba sa pre to trápiť. Možno, že sa Vám podarí otehotnieť ešte raz a potom sa už Vy sama rozhodnete ako ďalej.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa