Vaginálna mykóza: Konkrétne rady, ako ju zďaleka obísť!

Gynekologická poradňa22.01.2010
Vaginálna mykóza: Konkrétne rady, ako ju zďaleka obísť!

Dobrý deň, už ste tu niekoľko krát písali o vaginálnej mykóze, ale nikde som nenašla zoznam, alebo rady, ktoré by pomáhali jej predchádzať.

Preto sa Vás chcem na túto tému ešte raz opýtať.

Prvý krát som mala vaginálnu mykózu tento rok v januári po užívaní antibiotik a odvtedy sa jej neviem zbaviť. Neužívam teraz žiadne tabletky, iba už niekoľko rokov antikoncepciu Evra a momentálne probiotika Probiofix, ktoré mi odporúčila všeobecná lekárka pri preventívnej kontrole. Vaginálnu mykózu som mala už 5 krát! Väčšinou sa objaví pred menštruáciou a preto vždy dostanem dosť silné lieky alebo krém, ktoré sa používajú len cca 2-3 dni.

Mám 24 rokov a veľmi ma to trápi. Popravde začínam byť z toho už dosť nešťastná: Bojím sa aj mať sex s priateľom (priateť je v poriadku, problém nemá). Čítala som, že počas sexu vznikajú malé odreniny v pošve a cez ne sa môže obnovovať mykóza. Ani neviem, či je to skutočne pravda?

Už som urobila niekoľko opatrení, napríklad som obmedzila sladké, nenosím úzke nohavice, jem veľa zeleniny a ovocia na podporu imunity....

Na internete sú nejaké informácie, ale mnoho z nich si odporuje. Preto sa chcem spýtať na pár veci a poprosiť Vás o odpovede a rady.

Napríklad, či je vhodné používanie gélu na intímnu hygienu a ako často sa má používať? Lebo som čítala, že časté, ale aj naopak menej časté používanie gélu, alebo umývanie pohlavných orgánov nie je vhodné.

Spodné prádlo nosím iba klasické a bavlnené, a tiež som čítala, že keď je to možné, napríklad doma, spodné prádlo ani netreba nosiť kvôli priedušnosti. Je to pravda?

Môžem si aj sama kúpiť nejaké vitamíny, probiotika? Konkrétne na pomoc pri tomto probléme? V lekárni mi odporúčili CANDIVAC, ale bojím sa aby mi to ešte neuškodilo. Čo by ste mi odporúčili Vy?

Počas menštruácie je vraj lepšie používať vložky namiesto tampónov. Je to pravda?

Pri výtoku mimo menštruácie som používala tenké slipové vložky, ale čítala som, že nie sú vhodné, pretože neprepušťajú vzduch a môžu tým uškodiť. Je to pravda? Nespôsobia potom mokré nohavičky taktiež vhodné prostredie pre baktérie? K tomuto sa chcem spýtať, aj či je normálne mať v období medzi menštruáciami priesvitný alebo bledý výtok, alebo je to kvôli stále pretrvávajúcej mykóze?

Môžeme počas sexu s partnerom používať lubrikačný gél? Nespôsobí mi to mykózu? Som totiž dosť úzka a občas to bolí keď chce partner do mňa vniknúť.

Ak mi môžete poskytnúť nejaké ďalšie rady ako mykóze predchádzať, budem veľmi rada. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

Petronela, Bratislava

Milá Petronela, mykózy u žien sú dnes jedným z najčastjších problémov ženskej populácie. V súčastnosti sa jej výskyt považuje za výsledok oslabenej imunity organizmu.

Žena, ktorá sa už raz stretne s týmto ochorením, začne sa s ním stretávať opakovane hlavne pri oslabení celkového stavu organizmu.

Ak dostanete mykózu, vždy sa treba zamyslieť v akom zdravotnom stave sa práve nachádzate, či nie ste chorá, alebo beriete antibiotiká.

Podľa mňa, najlepšou prevenciou ako sa vyhnúť mykóze je byť fit, predchádzať chorobám a povzbudzovať svoj imunitný systém. Samozrejme rôzne druhy probiotík sú veľmi vhodné ako napr. CANDIVAC, BION 3 atď - je ich dosť.

Podľa rád starej mamy - každý deň vypiť pohár acidofilného mlieka, samozrejme čisté bez dochucovadiel a taktiež v zime kyslá kapusta.

Vaginálne tabletky Vám dočastne pomôžu ale mykózu nevyliečia. Tá sa vráti opäť, akonáhle dôjde k oslabeniu organizmu.

Veľmi dôležité je Ph pošvy. Normálne je kyslé, čo je zabezpečené prítomnosťou Lactbacila. V súčastnosti existujú aj vaginálne tabletky, ktoré tohto laktobacila obsahujú - ako napr. GYNOFLOR a môžu sa požívať aj preventívne, hlavne ak sa predpokladá dopredu, že dôjde k narušeniu Ph pošvy napr. pri liečbe antibiotikami.

Taktiež, niektoré druhy lubrikačných gélov môžu narušiť kyslé PH pošvy, a tak dôjde k pomnoženiu Candíd a ku vzniku mykózy. Aj samotný koitus do pošvy spôsobuje jej zásadité prostredie a u žien, ktoré majú sklon k mykózam, môže zvyšovať riziko recidívy tohto ohorenia.

Taktiež rôzne sprchovacie gély nie je dobré používať na intímnu hygienu. Vhodné sú najmä tie, ktoré nenarušujú Ph v pošve.

Nepriznivý vplyv majú tiež sladkosti, potenie v oblasi slabín, tampóny a vložky pokiaľ ich nemeníte dosť frekventovane počas dňa.

Samozrejme doma môžete chodiť bez nohavičiek, ak ich máte, tak len bavlnené.

Čo sa týka belavého výtoku medzi menštruáciami ako píšete, nemusíte sa obávať ak zároveň nemáte pálenie a svrbenie v pošve.

Ak máte mykózu, pohlavný styk je samozrejme bolestivý. Najlepšie je počkať dovtedy pokiaľ sa nepreliečite. Potom môžete 3-4 dni brať Gynoflor vag. na úpravu PH v pošve. Ešte Vám môžem odoručiť ROSALGIN spolu s aplikátorom - čo je tzv.vaginálna sprcha. Je to veľmi vhodné hlavne po pohlavnom styku. Ak nemáte práve mykózu, dezinfekčné sáčky nemusíte používať, postačí len čistá voda.

Dúfam, že som Vám svojou odpoveďou aspoň trochu pomohla a ak budete mať ďalšie otázky, môžete sa samozrejme pýtať ďalej.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa