Vysoko riziková skupina HPV vírusu

Gynekologická poradňa03.09.2009
Vysoko riziková skupina HPV vírusu
Dobrý deň. Asi pred 2 mesiacmi mi na základe pap testu zistili HPV vírus a po ďalšom stere mi prišli výsledky na LSIL vysoko rizikový typ HPV. Ja žijem už 4 roky v anglicku a tak som sa chcela informovať, ako sa ďalej pokračuje pri ''liečení'' tohto výrusu. Na internete som sa dočítala, že ostáva v tele po zvyšok života. Doktorka tvrdila mamine, že budem musieť ísť na operačný zákrok. Ja sama som sa s pani doktorkou osobne nerozprávala, tak poriadne neviem o čo ide. V karte na výsledkoch som mala napísané údaje PAP 2-3, Endo 2, Ekto 3. Mohli by ste mi, prosím Vás povedať, čo to znamená a poradiť ako sa ďalej postupuje a či je lepšie dať v anglicku výpoveď, prihlásiť sa na zdravotnej poisťovni na SK a až potom to riešiť. A ako má postupovať partner? Má zájsť za svojím urológom a on mu povie ako ďalej? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za čas a odpovede...

Andrea, Anglicko

Milá Andrea, HPV infekcia patrí medzi pohlavne prenosné ochorenia. HPV vírusy, ktoré patria do skupiny vysoko rizikových, môžu v budúcnosti spôsobiť rakovinu krčka maternice. S HPV infekciou sa v živote stretne približne 70-80% žien, pričom len u malého percenta sa vyvinie prekanceróza alebo karcinóm. K rizikovým faktorom sa pripájajú aj životospráva, počet sexuálnych partnerov, celkový zdravotný stav a imunitný systém. Dôležitú úlohu zohráva aj fajčenie.

Ak viete, že máte HPV vírus, ktorý patrí do skupiny rizikových, je dôležité aby ste pravidelne navštevovala gynekológa a min. jeden-krát za 6 mesiacov mala urobený cytoster z krčka maternice.

LSIL znamená lézia krčka maternice nižšieho stupňa, ktorá vyžaduje pravidelné kontroly. Ak by sa nález zhoršil potom uvažujeme nad operačným riešením - konizáciou - čo je zákrok len na krčku maternice.

HPV vírus môže takisto u muža ako aj u ženy pôsobiť rakovinotvorne v oblasti pohlavných orgánov. Preto je dobré aby Váš partner navštívil urológa a nechal sa vyšetriť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa