Ženy, ktoré nemajú ovuláciu

Gynekologická poradňa29.11.2011
Ženy, ktoré nemajú ovuláciu

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mám 18 rokov a prišla som k doktorovi kvôli nepravidelnému cyklu menštruácie. Mávam buď veľmi krátke cykly ako v poslednej dobe, alebo naopak dlhé.

Spravili mi z krvi test, kde vyšlo, že nemám ovuláciu. Znamená to teda, že nikdy nebudem môcť otehotnieť??? Alebo sú na to isté lieky a hormóny, ktoré by mi mohli ovuláciu spustiť?

Doktor mi predpísal antikoncepciu Maitalom, nakoľko mám aj priateľa. Poslednú dobu však stále rozmýšľam nad tým, či mám s ňou začať. Bojím sa jej, ale na druhú stranu by mi prišla vhod.

Ale je toľko odoziev ako neplodnosť po užívaní, rakovina prsníkov a pečene, presiaknutá maternica. Naozaj neviem, čo si mám o tom myslieť.

Doktor mi antikoncepciu odporučil, nakoľko si myslí, že po jej vysadení sa mi môže cyklus aj ovulácia spraviť, pretože sa moje telo bude snažiť získať hormóny vlastnou výrobou pre seba. Ale naozaj sa bojím, že o tých pár rokov, nebudem môcť mať deti. To by ma zasiahlo na celý život.. 

Prosím poraďte, čo mám robiť? Budem môcť mať deti? Aké je veľké percento neplodnosti u žien po užívaní tabletiek a aká je tá normálna hranica - doba jej užívania, aby som si neublížila, práve naopak...

Nataša, Trenčín 

Milá Nataša, máte ešte len 18 rokov, preto si ešte nemusíte veľmi lámať hlavu nad oplodnením. Samozrejme, aj u žien bez ovulácie je možné to, aby porodili zdravé dieťa. Všetko sa dá liečiť.

Myslím, že váš lekár postupoval správne a vo vašom veku sa najprv pokúsil o terapiu hormonálnou antikoncepciou, čo je jeden z jednoduchších spôsobov. Pozítiva prevažujú nad negatívami, a myslím, že vám môže len pomôcť.

Ak sa bojíte nežiaducich účinkov, tak treba zohľadniť aj vašu anamnézu - čiže výskyt ochorení ako karcinóm prsníka v rodine, trombóza atď. Čo sa týka následnej neplodnosti po užívaní hormonálnej antikoncepcie, o ničom takom som nepočula.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa