7 fľašiek kakaa za deň pre 3-ročné dieťa.. Zdá sa vám to veľa? Áno!

Pediatrická poradňa20.10.2009
7 fľašiek kakaa za deň pre 3-ročné dieťa.. Zdá sa vám to veľa? Áno!

Dobrý deň, mám na Vás otázku. Mám 3 ročného chlapčeka, ktorý mi nechce jesť ani ovocie, ani chlebík, ani polievky. Niekedy doňho dostanem cestoviny s kakaom a niekedy večer zje chlebík. Je to ale podľa mňa málo, lebo takéto dieťa by malo jesť už všetko. Máme ešte jedno dievčatko a tá papá úplne všetko a má len rok.

Poraďte mi, čo mám s ním robiť, keď mi celý deň vypije asi 7 fľašiek kakaa a nič iné. Vyzerá pritom dobre a má necelých 20 kg. Počula som, že ak mu nedám kakao už nikdy nebude kakao chcieť. Ďakujem.

Natália, Ružomberok

Áno, máte pravdu v tom, že dieťa vo veku 3 rokov by malo jesť naozaj všetko, ale veľmi dôležité sú preňho najmä mäso, mliečne výrobky a ovocie, zelenina, ktoré sú zdrojom vitamínov. Preto treba dať dôraz na tieto potraviny.

Myslím, že Váš problém sa začal už o čosi skôr a zrejme ste niečo zanedbali, pretože dieťa sa nemalo dostať do stavu, keď vypije denne 7 fľašiek kakaa, tomu bolo treba zabrániť už dávnejšie. Poznám matky, ktoré dávajú svojim deťom kakao napríklad iba 1 deň do týždňa a inak pijú deti čisté mlieko a pritom sa tešia na deň, kedy bude dovolené kakao.

Ale samozrejme stále je cesta k lepšiemu, existuje riešenie, ale teraz Vás to bude stáť viac a viac trpezlivosti.

Môj názor je taký, že dieťaťu musíme zakázať nezdravé jedlá a ponúkať tie správne. Teda riešenie pre Vás je odstrániť kakao a pridať do stravy iné potraviny. Ak dieťa vyslovene nevyzvracia polievku, môžte nad ním stáť dokiaľ polievku nezje.

Nemyslím, že je pravda, čo píšete, že ak synovi nedáte kakao, už nikdy ho nebude chcieť. Ale na druhej strane, ak by nechcel kakao, nevadí, veď kakao nie je pre život dôležité. Horšie je ak by odmietal napríklad mäso, pretože to je pre rast a správny vývin nevyhnutné.

Teda môj návrh pre Vás je mať obrovskú trpezlivosť, ale aj tvrdosť a vytrvalosť v rozhodnutí zmeniť stravovacie návyky syna, ale takisto aj fantáziu, ako syna prekabátiť a ako mu vábne pripraviť potraviny, ktoré sú pre život dôležité.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa