Ada, Duisburg: Syn v škôlke trucuje

Pediatrická poradňa13.10.2016
Ada, Duisburg: Syn v škôlke trucuje

Dobrý deň,
môj syn bude mať 4 roky. Bývame v zahraničí. Pred 2 mesiacmi začal chodiť do škôlky. Všetko je o.k., maľuje pekne, hrá sa sám, aj s deťmi, dokonca ho aj chvália, že má dobré nápady. Problém je v tom, že sme boli stále sami len my a nikto iní. Nepoznáme tu nikoho. Doma sa naučil hrať sám, aby som si mohla porobiť, čo potrebujem. Začal trucovať, lebo mu zakazujú v škôlke a nedovolia, čo by chcel.

Ada, Duisburg

Dobrý deň,
potrebuje čas, a potrebuje aj výchovu – trpezlivosť a vysvetlenie problému. Ja osobne by som ho k žiadnemu psychiatrovi neposielala a už vôbec by som mu neordinovala nejaké lieky... prečo? pretože je hlučný? či menej prispôsobivý? Je prosto taký, ale s dieťaťom vieme pracovať, vieme mu vysvetliť, že to nemá robiť a prípadne aj dať po zadku, ak naozaj prekračuje hranice. Či ich naozaj prekračuje musíte rozhodnúť vy ako matka.

A ak by ste aj navštívili psychológa a ten mu určí nejakú takú diagnózu, čo s tým urobíme? Dáme dieťaťu nálepku akejsi choroby, či nechoroby a bude potom odlišný od iných detí preto, že sa hlučne hrá? Možno je to len príliš bujná fantázia a predstavivosť, neviem, nepoznám vaše dieťa. Zatiaľ by ma to celé až tak netrápilo. Situácia by bola iná, keby dieťa malo 6 – 7 rokov, chodilo by do školy a zrazu by vstalo zo školskej lavice a začalo by hulákať po triede... to by som už odporúčala riešiť ale teraz zatiaľ nie. Nanajvýš – situácia je preňho ťažšia keďže je v cudzoj azyčnom prostredí, možno takto tiež dáva najavo, že je to preňho ťažké... lebo to nevie inak povedať.

Máte aj nejakých nemeckých kamarátov? Stretáva sa s nejakými deťmi a vie sa s nimi zahrať? Skúste to aj týmto spôsobom. Ja by som situáciu až tak zle nevidela :)

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa