Ada, SNV: Aké sú následky mononukleózy?

Pediatrická poradňa29.03.2015
Ada, SNV: Aké sú následky mononukleózy?
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či keď 4-ročná dcéra preliečila mononukleózu, či je možné, aby dlhšiu dobu po tom, mohla mať zvýšenú teplotu cca 37,2. Je to už asi 2. mesiac avšak zvýšenú teplotu sme spozorovali až teraz, lekárka nasadila ATB, ale aj tak ju má stále zvýšenú, hoci ich už doberá a vôbec nevyzerá byť chorá, všetko popapá, hraje sa, nič ju nebolí a pýta sa do škôlky, je úplne, ako keď je zdravá. Môže to byť ako následok po tej mononukleóze? Ďakujem.

Ada, SNV


Dobrý deň,
nepredpokladám, že 2 mesiace po prekonaní mononukleózy by me ju mohli ešte dávať do súvisu so zvýšenou teplotou. Skôr treba hľadať príčinu inde. Lekár prvého kontaktu odoberie pri zvýšených teplotách krvný obraz a CRP a realizuje výtery (hrdlo, nos, konečník) plus vyšetrenie moču. To sú základné parametre, ktoré nám môžu čo to napovedať. Nerozumiem, z akého dôvodu lekárka nasadila antibiotiká, aký zápal tým vlastne liečila? Akú baktériu nimi chcela zneškodniť? Možno ste mi to len zabudli napísať.

Po prekonaní inf. mononukleózy je namieste skontrolovať krvný obraz, pretože častá je anémia, a takisto pečeňové testy, tie bývajú pri mononukleóze zvýšené (ale aj nemusia byť). U niektorých detí boli popisované tzv. rastové teploty, teda počas rastu dieťaťa, kedy je metabolizmus zrýchlený, môžeme vtedy pozorovať aj bolesti svalstva, najčastejšie lýtok, alebo aj občasné kŕče v lýtkach. Toto však môžeme povedať až vtedy, keď sú základné vyšetrenia v poriadku. Dcérku by som do škôlky pustila, teplotu by som odporúčala skontrolovať raz denne, napríklad po prebudení a tak porovnať. Príliš časté meranie teploty môže vyvolať zbytočný stres.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa