Adriana, Košice: Syn má hrozne hlieny, nemôže dýchať

Pediatrická poradňa22.01.2015
Adriana, Košice: Syn má hrozne hlieny, nemôže dýchať
Dobrý deň,
môj syn, ktorý má dva roky teraz veľmi ochorel. Má hrozné hlieny, teplotu 38,3, ťažko sa mu dýcha a kašle. Podávam mu sirup Mucosolvan Junior. K lekárovi sa nevieme dostať, keďže je víkend. Čo mu mám ešte dávať? Ako mám postupovať pri liečbe? Čo mám robiť v noci, keď skoro nevie dýchať? Ďakujem za odpoveď.

Adriana, Košice

Dobrý deň,

momentálne je u nás veľké množstvo vírusových ochorení, za čo môže aj počasie, keďže chýbajú mrazy a tým vírusy prežívajú a množia sa ďalej a pekne postupujú z človeka na človeka. Prevencia je častý pohyb na čerstvom vzduchu, vyhýbanie sa verejným priestranstvám ako sú nákupné centrá a podobne. Doma vetrať, deti podporovať a viesť k pohybu, papať veľa ovocia a zeleninky, prípadne vitamínové doplnky. Ak už dieťa ochorie a vy sa neviete dostať k svojej obvodnej detskej lekárke, musíte sama ako matka zvážiť situáciu, či zvládnete chorobu sama alebo nie a potrebujete pomoc lekára.

Iste aj u vás existuje detská pohotovosť, kde s dieťaťom pôjdete a bude lekársky vyšetrené alebo môžete skúsiť možnosť zavolať na 112, kde vám lekár poradí – túto alternatívu nevyužívame pri bežných ochoreniach, ale v prípade, kedy dieťa má ťažkosti s dýchaním, dusí sa, či nie je dostatočne prekrvené. Pretože existujú ochorenia, kedy je riziko udusenia, či nedostatočného dýchania a to sú život ohrozujúce stavy a vtedy by ste naozaj nemali čakať do rána.

Príkladom je laryngitída či epiglotitída. Laryngitída je vírusové ochorenie, zápal hrtana, sprevádzaný štekavým kašľom. Prvá pomoc doma je otvorenie okna a príval studeného vzduchu, samozrejme dieťa oblečieme! Podáme antihistaminikum (Fenistil alebo Dithiaden)  a ak je situácia zlá, tak aj rektálny kortikoid (Rectodelt), po ktorom sa stav významne zlepší. Epiglotitída ja bakteriálne ochorenie, zápal hrtanovej príchlopky, avšak toto ochorenie sa po zavedení očkovania proti Hemofilom vyskytuje ozaj raritne. Dieťa sedí v predklone a nevie dýchať, okamžite voláme RZP a s dieťaťom nehýbeme, v žiadnom prípade nem eníme jeho polohu, poloha v ľahu by mohla spôsobiť udusenie. Ako máte postupovať vy, nedokážem takto povedať, naozaj sa to cez internet nedá.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa