Aj deti musia mať dostatok minerálov, ináč...

Pediatrická poradňa02.02.2010
Aj deti musia mať dostatok minerálov, ináč...

Dobrý deň. Sestrinho chlapca (3 roky) trápia v poslednom čase (asi 3 mesiace) večerné kŕče nôh. Stáva sa to tak 2-3 krát do týždňa, niekedy menej často. Cez deň mu nie je nič a večer pred spaním má bolesti niekedy až polhodinové.

Neviete nám prosím poradiť, z čoho by to mohlo byť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Martin, Rajec

Častou príčinou kŕčov nôh, ikeď skôr u dospelých jedincov, je porucha minerálov, chýbanie vápnika a magnézia, avšak hodnoty minerálov majú spolu súvis, preto by som odporúčala vyšetriť hodnoty vápnika, horčíka, fosforu, sodíka, draslíka a chloridov. Pri chýbaní vápnika a horčíka sa stav upraví po substitúcii prvkov, teda nahrádzaním prvkov tabletovými prípravkami a úpravou stravy. Niekedy tieto stavy môžu byť spôsobené únavou svalov, ale v tom prípade by to nemalo trvať niekoľko mesiacov.

Svalové bolesti môžu byť aj tzv. „rastové bolesti", ide o hlbokú bolesť alebo kŕče lýtok, stehien, objavujú sa večer, v noci, ale nikdy nie ráno, sú prítomné na oboch končatinách a ustupujú po masáži, niekedy po protizápalových liekoch, a všetky vyšetrenia sú v tomto prípade negatívne.

Ďalšou príčinou môže byť nejaké svalové ochorenie, či ochorenie nervov.

Odporúčam Vám teda odber krvi na hematologické a biochemické vyšetrenie, a návštevu detskej neurologickej ambulancie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa