Ak odmietnete dať dieťa zaočkovať, zaplatíte!

Pediatrická poradňa12.08.2011
Ak odmietnete dať dieťa zaočkovať, zaplatíte!

Pekný deň, prajem, pani doktorka. Mám otázku čo sa týka povinného očkovania u detí. Správne tomu rozumiem, že ak rodičia odmietnu dať zaočkovať dieťa, hrozí im akési trestné stíhanie za ohrozovanie zdravia dieťaťa?

Mám kamarátku, ktorá dala automaticky syna zaočkovať na štvrtý deň proti TBC, je to vlastne povinné očkovanie. Chlapec mal ale problémy asi 5 až 6 deň po očkovaní. Miesto vpichu mu hnisalo, teploty, atd. Majú aj fotodokumentáciu. Teraz majú dcéru a tú odmietajú dať zaočkovať. Nie je tam aj nejaká lehota dokedy jú musia dať zaočkovať? Vopred ďakujem za odpoveď.

Katarína, Nové Zámky

Dobrý deň,

Áno, je pravdou, že ak odmietnete niektoré z povinných očkovaní, je povinnosťou obvodného lekára nahlásiť vás na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Proti tuberkulóze sa zatiaľ v našej krajine očkujú deti najskôr po dosiahnutí 72 hodín života na novorodeneckých odeleniach, očkovanie môže byť odložené na neskôr, a to najviac do ukončeného 6.týždňa života, teda 42 dní, očkovanie realizuje novorodenecké oddelenie, kde sa dieťa narodilo.

Ak tento termín „prešvihnete" dieťa sa bude očkovať až po ukončení povinného očkovania, teda zhruba po roku.

Po tomto termíne je povinnosťou obvodného lekára situáciu riešiť.

O povinnosti očkovať sa a možných následkoch sa dočítate v otázke POZOR! Povinné očkovanie: Čo sa stane, ak odmietnete dať dieťa zaočkovať!

Ťažko v tomto ľuďom poradiť, pretože chápem, že je ťažké hovoriť o povinnosti očkovania rodičom, ktorí majú negatívnu skúsenosť s predchádzajúcim dieťaťom.

V tomto prípade by som zrejme k očkovaniu nenútila, ale na mieste rodičov zniesla skôr finančnú pokutu. Skryť alebo vyhnúť sa tejto povinnosti sa však momentálne v našej krajine nedá, uvidíme však, čo prinesie budúcnosť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa