Ak "upchatý" nos nie je vôbec upchatý!

Pediatrická poradňa11.03.2010
Ak "upchatý" nos nie je vôbec upchatý!

Dobrý deň. Súrne potrebujem poradiť. Týždeň som sa liečila z prechladenia. Mojím jediným problémom boli bolesti hlavy a upchatý nos. Dnes som relatívne v poriadku, no mám pocit upchatého nosa. Pritom je prázdny.

Mám podozrenie, že som závislá od kvapiek do nosa. Uľaví sa mi, len ak si ich dám. Prestala som ich užívať počas dňa, no v noci si ich musím dať aj 2x, inak nemôžem dýchať. Prosím Vás, dá sa toho nejako zbaviť?

Gabika, Sucha

Gabika,

To čo sa vám stalo je presne rizikom opakovaného a dlhodobejšieho používania kvapiek do nosa, pričom za dlhodobejšie sa môže považovať aj týždenné používanie kvapiek niekoľko krát denne.

Vtedy sa sliznica nosa naruší, je predráždená, môže opuchnúť, alebo naopak neskôr aj atrofovať, teda zmenšiť sa... Pri týchto stavoch sa môže vyskytnúť pocit obturovaného nosa, ktorý máte a nutnosť použitia kvapiek.

Moja rada je prestať alebo aspoň obmedziť používanie nosných kvapiek a nahradiť to napríklad užívaním soľných roztokov do nosa, alebo naparovaním nad minerálnou vodou, či bylinkovými čajmi, ešte môžete skúsiť zvlhčovať vzduch v miestnosti a spať skôr v chladnejšom vzduchu.

Stav by sa mal upraviť. Ak budú ťažkosti pretrvávať, navštívte krčnú ambulanciu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa