Aké sú možné príčiny neutíchajúceho kašľa

Pediatrická poradňa13.06.2011
Aké sú možné príčiny neutíchajúceho kašľa

Dobrý deň, moja dcéra má 6 rokov, začala v júni kašľať suchý kašeľ, aj štekavý. V noci sa neprejavil. Lekárka zobrala výter z hrdla, teplota nebola, predpísala Summamed na tri dni a bol tam nejaký streptokok, kašeľ neprestal, tak predpísala Zinat, ale výter vraj už bol čistý. Kašeľ ale neprestal, úplne nezmizol a zase po týždni preliečenia sa zhoršil, teplota nebola, tak sme boli znova u lekárky a dýchanie na jednom mieste vraj nebolo čisté, tak predpísala Klacid. Aj tak to nepomohlo. Počas liečby som podávala probiotiká a Robitussin, potom Erdomed.

Keď to nepomohlo, odporučila nás na alergologické vyšetrenie a podávala som jej týždeň Zodac. Na alergológii jej brali krv - výsledok alergická nie je na nič. Nepomáhajú nijaké sirupy a dcérka stále kašle, má sťažené dýchanie pri nádychu, nemá teplotu, v noci prespí a problémy nie sú. Nie je malátna, stále je tak isto aktívna ako bola aj keď bola zdravá. Sťažuje sa len, že ju ,,šteklí" v krku. Čo sa týka spirometrického vyšetrenia, RTG pľúc a ORL vyšetrenia všetko je v poriadku.

Prosím Vás poraďte mi, kde môže byť príčina tohto neutíchajúceho kašľa, do ktorého sa pridalo sťažené dýchanie pri nádychoch. Ďakujem.

Slávka, Bánovce

Dobrý deň,

Na začiatok len malá pripomienka, že Sumamed a Klacid sú lieky tej istej rady, na porovnanie ako keby jar a pur na umývanie riadu, prečo teda ten istý liek 2 krát po sebe v krátkom časovom úseku?

Vážnu príčinu nepredpokladám, keďže dieťa sa má v podstate dobre. Ale - možné varianty a príčiny kašľa by ešte mohli byť:

- Pobyt dieťaťa v zafajčenom či inom prašnom alebo neprimeranom prostredí,
- Príliš vlhký či prekurovaný byt, a podobne
- Refluxová choroba pažeráka,
- Možnosť vdýchnutia cudzieho telesa, (čo by mohlo potvrdiť Rtg, ale s časovým odstupom),
- Postinfekčný kašeľ, (pretrváva aj týždne po prekonanom zápale)
- Kašľový variant astmy, (zrejme už vylúčilo spirometrické vyšetrenie),
- Syndróm zatekania hlienov, (môže byť váš prípad - chronická nádcha alebo zápal dutín spôsobujú zatekanie hlienov a dráždenie hrdla, spojené so sťaženým dýchanim nosom),
- Psychogénny kašeľ, (bez príčiny, vyvolávaný dieťaťom)
- Pľúcne ochorenie.

Ďalší možný postup by teda mohol byť napríklad - zopakovať ORL vyšetrenie so zameraním na dutiny a nos dieťaťa, pátrať po chronickej či opakujúcej sa vírusovej infekcii, teda vyšetrenie serológie na vírusy, možné aj na mykoplazmy a chlamýdie, či ureaplazmy, vylúčenie gastroezofageálneho refluxu, potný test a pri pretrvávajúcich ťažkostiach možné aj vyšetrenie mukociliárneho transportu.

Skúste pneumologickú ambulanciu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa