Ako preliečiť zápal pupčeka

Pediatrická poradňa10.03.2011
Ako preliečiť zápal pupčeka

Dobrý večer, včera som si všimla, že 2,5 ročnému synčekovi začína červenať pupček. A dnes ráno mal červený nie celý pupček, len vo vnútri pupčeka tú takú guličku. Mám strach, čo to má. Viete mi poradiť? Mám sa strachovať? Ďakujem.

A ešte by som sa chcela spýtať. Synovi niekedy tak puknú ručičky alebo nožičky (také puknutie kostičiek), že mám strach. Pekný zvyšok večera.

Erika, Trenčín

Pravdepodobne sa jedná o zápal pupčeka. Predchádzať mu môžeme pravidelnou hygienou, popri sprchovaní nezabudnúť denne umyť aj pupok, neodporúča sa však prílišná manipulácia, iba v prípade, že treba odstrániť eventuálne nečistoty, či vlákienka z prádla. Používať čistú vodu, nanajvýš detské mydlo.

Pri začervenaní pupčeka postupujeme takisto, po kúpeli a vysušení môžeme použiť dezinfekčný zásyp, alebo mastičku. V priebehu pár dní by sa stav mal zlepšiť. Ak nie, navštívte lekára.

„Puknutie kostičiek" je občas normálne. Nie je však dobré, aby si deti prsty či kĺby naťahovali do nefyziologických polôh, aby dosiahli puknutie. Toto by mohlo kĺbom uškodiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa