Ako "pritlačiť" na dieťa, ak je v jedle príliš prieberčivé

Pediatrická poradňa11.11.2009
Ako "pritlačiť" na dieťa, ak je v jedle príliš prieberčivé

Dobrý deň, pani doktorka. Chcela by som sa Vás spýtať na názor, resp. radu k problému odmietania nového jedla.

Naša dcéra má 6,5 roka. Do nástupu do škôlky zjedla v podstate všetko. Po nástupe do škôlky (mala 3 roky) odmieta akúkoľvek pre ňu "neznáme" jedlo.

Skúšali sme to, ako sa hovorí po dobrotky, po zlotky, nič nezaberá a trvá to dodnes. Ak jej poviem, že nič iné nedostane, jednoducho neje. A ak ju aj prehovorím, občas ju až napína. Ale to iba vo výnimočných prípadoch.

Keď už rezignujem, tak varím jedlá, ktoré pozná a ľúbi. Snažím sa variť zdravo, ovocie má denne. Nie, žeby bola chudá, priam naopak. Na svoj vek je "veľká". Meria 125 cm a váži 32 kg.

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Iveta, Borinka

Nevidím problém v tom, ak dieťa odmieta isté potraviny za podmienky, že v ostatných jedlách je preňho dostatok všetkých zložiek potrebných pre správny rast a vývin.

Veď ani my dospelí nezjeme vždy a všetko... Niekto nemá rád jablká, iný paradajky... Niekomu nepríjemne zapácha kôprová omáčka a robte, čo chcete, neprinútite ho ju zjesť.

Teda nenúťte dieťa jesť jedlo, z ktorého ju napína alebo sa z neho môže dokonca pozvraciať.

Nahraďte to niečím iným.

Ale ak viete, že vaše dieťa iba vymýšľa, je na mieste, naň trocha „pritlačiť", aby jedlo zjedlo. Spomínate, že ak jej nedáte niečo iné, tak dieťa nezje nič... To je podľa mňa možné, ale iba dočasne. Neverím, že by niektoré dieťa umrelo od hladu v kuchyni plnej jedla. Skôr či neskôr ho hlad prinúti niečo zjesť.

Vy sama ste sa vyjadrili, že varíte zdravo a že dcére v stravovaní nič nechýba. Prečo vás potom táto záležitosť tak veľmi trápi?

Viem, že problém jedla v škôlkach či školských jedálňach sa vyskytuje v mnohých rodinách. Ale túto vec bohužiaľ neviete u svojho dieťaťa ovplyvniť, nemôžte ísť všade s ním. Čo môžete jedine spraviť je výchovne naňho vplývať, rozprávať s ním o týchto veciach a už doma ho presvedčiť, aby zajtra v škole obed zjedlo. Ak to ale nespraví, musíte sa s tým zmieriť a z lásky mu navariť doma dobrú večeru.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa