Ako sa postupuje v liečbe rozšírených obličkových panvičiek?

Pediatrická poradňa12.10.2009
Ako sa postupuje v liečbe rozšírených obličkových panvičiek?

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať ako sa postupuje v liečbe rozšírených obličkových panvičiek. Ak moč dostatočne neprechádza do močového mechúra a vracia sa späť. Za radu Vám vopred ďakujem.

Daniela, Košeca

Vaša otázka je značne zložitá a nedá sa na ňu jednoducho odpovedať - prečo, to pochopíte z mojej odpovede.

Vezikoureterový reflux (VUR) je návrat moču z močového mechúra do močovodu, obličkovej panvičky alebo až do obličky. Návrat moču môže prebiehať len pri zvýšenom tlaku v mechúri alebo ak je ústie močovodu trvale otvorené a moč sa vracia do horných močových ciest aj mimo močenia. Reflux môže byť jedno alebo obojstranný, vrodený alebo získaný. VUR môže poškodzovať obličky zvýšeným tlakom alebo uľahčením prechodu baktérií z mechúra do obličiek.

Na diagnostiku VUR-u sú potrebné špeciálne vyšetrenia a to mikčná cystouretrografia, alebo sa odporúča rádionuklidová cystografia a obličkový scan s rádionuklidovou látkou.

Na základe vyšetrení môžeme rozdeliť VUR do 5 stupňov:

  1. stupeň: reflux do časti močovodov
  2. stupeň: reflux až do obličkovej panvičky bez dilatácie panvičky
  3. stupeň: ako 2. ale s dilatáciou
  4. stupeň: stredná dilatácia a stočenie močovodov, dilatácia obličkobej panvičky s vymiznutím papíl obličky
  5. stupeň: veľká dilatácia a stočenie močovodov, dilatácia obličkovej panvičky a kalíškov, zúženie kôry obličky.

Už na základe tohto delenia vidíte, že nie je také jednoznačné odpovedať na vašu otázku. Liečba závisí od stupňa VUR-u a stupňa dilatácie.

Dnes sa odporúča chirurgická liečba pri 5.stupni VUR, pokiaľ je významná hydronefróza a stáza moču. Ďalej sa odporúča dlhodobá profylaktická antibaktériová liečba v trvaní 3-6 mesiacov, pričom je postačujúca aj účinná chemoterapia len vo večerných dávkach, ba dokonca len 3 dni v týždni. V protiklade k doterajším názorom, najnovšie nie je rozdiel vo výsledkoch medzi chirurgickou a konzervatívnou liečbou VUR, každý prípad však treba posudzovať prísne individuálne a patrí do rúk erudovaného nefrológa a urológa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa