Alena, Čadca: Dcérka ma vypuklé ľavé rebierko

Pediatrická poradňa24.11.2014
Alena, Čadca: Dcérka ma vypuklé ľavé rebierko

Dobrý deň,
dnes som si všimla, že moja 11-mesačná dcérka ma vypuklé ľavé rebierko. Vidieť to aj na pohľad. Nechcem niečo zanedbať a preto prosím o radu. Dá sa stým niečo robiť?

My s manželom to nemáme, tak rodové to asi nebude. Dočítala som sa, že by mala obvodná pani doktorka zobrať krv, či je dostatok vit. D, a tiež by sa malo urobiť sono, mal by to vidieť ortopéd vraj sú na to cviky. Je to pravda mala by toto dcérka absolvovať?

Alena, Čadca

 
Dobrý deň,
pre vašu pani doktorku by mal byť v prvom rade dôležitý údaj, či vaše dieťa užíva vitamín D a či ho užíva správne. Ak bol užívaný správne je minimálne pravdepodobnosť, žeby problém súvisel s nedostatkom vitamínu D. Ale rozbor z krvi jednoznačne ukáže, či je alebo nie je v organizme nedostatok vitamínu D. Vitamín D sa užíva vo forme kvapiek Vigantol a to 2 kvapky denne do mlieka. Je nesprávne, ak sa kvapky užívajú na lyžičke alebo s čajom. Keďže je to druh vitamínu rozpustného v tukoch, je potrebné, aby sa užíval spolu s mliekom, čím sa zabezpečí jeho správne vstrebanie.

Takisto je neúčinné jeho podanie osamote na lyžičke. Existuje ešte alternatíva podania priamo do pusinky, ale je potrebné hneď za tým dojčiť alebo piť mlieko. Užívanie vitamínu D je nutné hlavne v zimných mesiacoch, kedy má dieťatko málo slnka, v lete je situácia priaznivejšia, pretože vitamín D sa tvorí v koži účinkom slnečného žiarenia. Aj preto je dobré, aby sa deti v lete vystavovali denne slniečku aspoň pol hodinky bez ochranných krémov. Je na mieste, aby vaše dieťa videl ortopéd, prípadne sa zhotovila röntgenová snímka hrudníka a tak sa objektivizovala situácia. Môže sa jednať aj o vrodenú malformáciu rebra. Až potom sa môže urobiť nejaký záver, či je rebierko normálne alebo potrebujete pomoc ortopéda či nejaké cvičenia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa