Alena: Stupava: Dcérka sa stále neplazí, ani nesedí

Pediatrická poradňa20.10.2014
Alena: Stupava: Dcérka sa stále neplazí, ani nesedí

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala na motoricky vývoj svojej dcéry. Má 8 mesiacov a zatiaľ sa len otáča z chrbátika na bruško, z bruška na chrbátik jej to veľmi nejde, ja ju otočím, pretože len plače. Neplazí sa, neštvornožkuje, nesedí. Silná je dosť, lekárka povedala, že hypotonická nie je. Ako ju môžem motivovať? Je s ňou všetko v poriadku? Ďakujem pekne.

Alena, Stupava


Dobrý deň
je pravdou, že dieťatko by už mohlo vedieť troška viac ako len pretáčanie z chrbátika na bruško, ale neznamená to ešte, že sa tie všetky veci nenaučí troška neskôr. Môj názor je, že dieťa by malo byť vo vašom prípade vyšetrené v detskej neurologickej ambulancii. Aby sa niečo nezanedbalo. Prípadne by vám možno pomohla rehabilitácia. Naučili by vás pár cvikov, ktoré by ste s dcérkou cvičili a tak by ste jej mohli troška pomôcť v jej psychomotorickom vývoji. Zatiaľ by som vám ja odporúčala, aby ste dcérku vždy, ako je to možné kládli na zem, potrebuje tvrdú podložku, aby sa vo vývine pohla ďalej, pod ňu podložte polystyrénové puzzle alebo inú alternatívu, aby jej nebola zima.

Nechajte ju chvíľku aj na brušku, nech sa pozlostí – o to väčšiu snahu bude mať otočiť sa späť. Niečo za dosahom jej ruky poukladajte hračky, aby ju stimulovali k dočiahnutiu. Takisto môžete v polohe na brušku skúsiť položiť ruku za jej nožičky, aby sa skúsila o ruku zaprieť nožičkami a tak sa posunula dopredu, v podstate jej tým ukážete, ako sa lezie. Niektorým deťom treba takto pomôcť, ak ešte samé neprišli na techniku lezenia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa