Alena, Trnava: Očkovanie každé tri roky?

Pediatrická poradňa04.09.2013
Alena, Trnava: Očkovanie každé tri roky?

Dobrý deň,
práve som dala zaočkovať dcéru a od priateľky som sa dozvedela, že teraz sa už musí každé tri roky pravidelne očkovať. Ak by niekedy očkovanie vynechala a infikoval ju v budúcnosti kliešť na encefalitídu, tak dôsledky by boli výrazne horšie ako bez predchádzajúcich očkovaniach. Chcem sa spýtať na pravdivosť tejto informácie. Ďakujem

Alena, Trnava

 
Dobrý deň,
na záležitosti ohľadom očkovanie je vhodnejšie pýtať sa lekára ako priateľky. Pravdivosť je v tom, že očkovanie chráni na 3 roky, resp. po ukončení očkovacej schémy, čo sú 3 dávky máte istú ochranu proti kliešťovej encefalitíde na ďalšie 3 roky, možno aj na dlhšie, ale výrobca vakcíny zaručuje 3 roky. Preočkovanie sa odporúča po 3 – 5 rokoch.

Potom sa už v tele nenachádzajú protilátky vytvorené očkovaním a organizmus sa teda správa akoby nikdy očkovaný nebol, neviem o takej súvislosti, aby ochorenie prebiehalo horšie. Možno na to nejakí vedci niekde prišli, ale skôr sa mi to zdá iba ako marketingový ťah.

Netrápte sa teda, dcéra je zaočkovaná, je chránená a o 3 roky ju predsa dáte preočkovať. A ak by aj nie, nič sa nedeje. Viac info som popísala v otázke: Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde: Všetko, čo potrebujete vedieť! 

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa