Alenka, Malacky: Dcérka plače aj 12 hodín vkuse

Pediatrická poradňa19.07.2015
Alenka, Malacky: Dcérka plače aj 12 hodín vkuse

Dobrý deň,
dcérka má mesiac. Asi od dvoch týždňov začala byť veľmi plačlivá. Mala svoje hodinky, ale dalo sa to vydržať. Posledné tri dni plače 12 hodín, ak sa nám ju podarí utišit, tak maximalne na 10 minut zaspi a cely kolobeh zacina znova. Najprv som si podla príznakov myslela, že ide o skrytý reflux, lebo keď sa napapá (kojím ju) tak zaspí. Za 15 minút sa začne zvíjať.

Dám ju odrgnúť, ukľudní sa na chvíľku a potom plače. Polohujem ju, máme antirefluxový vankúš. Máme probiotiká probiofix a lekárka mi dala sab simplex, lebo sa nam zdá, že k refluxu ju este boli bruško. Ale nic jej nepomáha. Mám aj 1,5 ročnú dcérku a nedá sa takto fungovať. Nemôže jej vadiť moje mlieko? Ďakujem za každú radu.

Alenka, Malacky


Dobrý deň,
nemyslím si, že dieťatku vadí vaše mliečko, každé dieťatko totižto potrebuje a chce mliečko od svojej mamky. Skôr môže byť problém niekde v tom, akú stravu príjímate, či nie je v jej zložení niečo, čo by mohlo spôsobovať dieťatku problém. Na začiatok by som vám odporúčala radikálnejšie obmedzenia v stravovaní, iba ľahké a nekorenené jedlá, z ovocia iba jablko a banán, žiadne čerstvé pečivo, žiadne nafukujúce jedlá, žiadne sýtene minerálky. Tak fungovať aspoň niekoľko dní a vyskúšať to, či sa situácia nezlepší. Ak to pomôže, tak postupne zaradzovať do svojho jedálnička ďal&s caron;iu potravinu, ak tri dni dieťa nebude mať problém, tak zaradiť ďalšiu potravinu, ak by sa však kolika vrátila, tak už potravinu nezaradiť do jedálnička dojčiacej matky, alebo skúsiť znova o pol roka.

Takisto sa u vašej dcérky môže jednať o dojčenské koliky, tie síce bývajú hlavne u chlapcov, ale môžu sa vyskytovať aj u dievčat. Ich dôvod nie je známy, liečba nie je známa, používame iba pomocné prostriedky na ich zmiernenie. Pri dovŕšení veku zhruba 3 mesiace koliky spontánne ustupujú bez akejkoľvek zmeny v režime. Dieťatku pomáhame kvapkami proti nafukovaniu, probiotikami, či pridaním enzýmu laktáza pred dojčením. Takisto masírovaním bruška, častejšou polohou na brušku, hlavne počas spánku cez deň, niekedy pomôže mierne zvýšená poloha v postieľke. Ak máte pocit, že problém je neúnosný, navštívte svoju detskú lekárku a následne gastroenterologickú ambulanciu, je možné za plačom sa naozaj skrýva nejaké ochorenie, ktoré je potrebné liečiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa