Andrea, Malacky: Môj syn sa narodil s Apgar skóre 4

Pediatrická poradňa17.12.2014
Andrea, Malacky: Môj syn sa narodil s Apgar skóre 4

Pani doktorka,
prosím o radu, môj syn sa narodil s Apgar skóre 4 v l-minúte, potom v 5-tej minúte mal 7. Nemuseli ho oživovať, len odsali hlieny a bol v inkubátore. Nebol oživovaný, stratil body, lebo nedýchal, nemal svalový tonus a bledú farbu. Po dni sa to upravilo a mala som ho u seba.

Po mesiaci a pol sa nám v čase od noci do rána stáva, že sa zobudí, otvorí doširoka ústa, akoby vracal a nemôže sa nadýchnuť, rýchlo s ním zatrasiem, pobúcham po chrbátiku alebo zdvihnem, potom sa nadýchne, niekedy sa to stane dvakrát za noc, niekedy sa to aj tri dni nestane. Prosím o radu.

Andrea, Malacky


Dobrý deň,
môj názor (keďže pracujem na novorodeneckom oddelení) je taký, že dieťatko s Apgar skóre 4, je nutné oživovať, minimálne odsajeme dýchacie cesty, taktilne ho stimulujeme, čo znamená napr. šúchanie rukou po chrbátiku, a s pomocou ambuvaku podávame umelé dýchanie. Odborne sa to nazýva resuscitácia a u novorodencov je masáž srdca málokedy potrebná. Takáto situácia nemusí pre dieťatko do ďalšieho života nič znamenať, ale tieto deti už považujeme za rizikové a odporúčame im neurologické sledovanie. V prvom rade sa už na novorodeneckom oddelení realizuje ultrazvuk mozgu dieťaťa, ďalší ultrazvuk aj s neurologickým vy&sc aron;etrením odporúčame o mesiac.

Aj vám odporúčam vziať bábätko k detskej lekárke a následne k neurológovi, je potrebný podrobnejší rozhovor, pretože je možné, že situáciu nesprávne interpretujete. Zaujímalo by ma, či máte apnoe monitor a ak nie, ako viete v noci, že dieťatko otvorí ústa a nevie sa nadýchnuť, takisto akú farbu má počas toho. Rozhodujúce pre posúdenie stavu bábätka sú aj ďalšie záležitosti, ako je – či dieťa dobre pije, či priberá, aký je jeho psychomotorický vývin, v tomto veku sa už detičky začínajú usmievať, a rôzne iné faktory. Všetko vyriešite návštevou lekárky.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa