Andrea, Prešov: Máme problém s režimom papania i spania

Pediatrická poradňa13.09.2016
Andrea, Prešov: Máme problém s režimom papania i spania

Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom mojej 7,5-mesačnej dcérky, čo sa týka príkrmov: Príkrmy dávame už od ukončeného 5. mesiaca, keďže od narodenia kojím, aj dávam umelé mliečko, prvý mesiac sme zaviedli zeleninku, postupne mäsko na obed, ďalší mesiac ovocie, na olovrant, a teraz už pol mesiaca by sme asi mali dávať tretí príkrm, len problém je v tom, ja by som ho rada zaradila na desiatu, ale my neraňajkujeme, teda malá ráno, keď vstane nechce mliečko, to pije posledný krát niekedy okolo 4 ráno, niekedy ani vtedy, / napr. idú nám teraz zúbky, tak to nepijeme skoro vôbec/ a ďalšie si pýta až okolo 9, aj keď ponúkala som aj skôr, nechce... tak o tej 9 pije mliečko, podotýkam, že mliečko, umelé, pije iba výlučne v spánku, ináč ho do nej nedostanem, zaspí pri kojení a tak trocha popije, takže sa u nás spája pitie mliečka so spánkom, čo je tiež problém, lebo cez deň spí už len 2 krát!

Aspoň že tak, ináč by mi mliečko vôbec nepila! Neskôr papá okolo 150 ml príkrmu, zeleninku s mäsom, tak okolo 15 ide spinkať tak pije mliečko, aj umelé, aj keď to väčšinou vypije až keď sa zobudí počas spánku, to ležím pri nej a striehnem, kedy sa preberá a dám fľašu, to spíme hodinu a pol, ale s niekoľkými prebudeniami... neskôr okolo 18 papáme ovocie a okolo 19.30 mliečko, aj trocha umelého, v noci sa budí ako kedy, niekedy 2 krát , inokedy viac, niekedy papá, inokedy nie, nechce...a moja otázka je vlastne, že kedy a čo by som jej mala dávať na tret í príkrm??? nechcela by som veľmi nahradiť to pitie mliečka o 9 príkrmov, lebo mi príde, že potom ho vypije strašne málo!!! a podotýkam, že vodičku, čajík, nič piť nechce...mám pocit, aj keď kojím /3-krát na deň/, no niekedy to je len o tom, že sa uspí!!! nepije skoro vôbec, že mi nevypije ani 300 či 400 ml mliečka za 24 hodín, čo je zrejme strašne málo...tak neviem, čo s tým všetkým.. ďakujem vám vopred veľmi pekne za odpoveď...

Andrea, Prešov


Dobrý deň,
to, čo popisujete, režim papania i spania, by som vôbec nepovažovala za problém, zdá sa mi to v pohode a normálne. Ak dieťa prospieva a psychomotoricky sa dobre vyvíja, neriešila by som. Každému dieťaťu vyhovuje niečo iné. To, že nechce iné tekutiny ako mlieko, neriešte, príde čas a začne piť, ja mám 10-mesačnú dcéru a tá okrem prsníka, nevezme do úst nič na pitie, vypľuje každú fľašu či pohárik, teda jej tekutiny sú iba mlieko a ja nemám vôbec predstavu, koľko toho za celý deň vypije, ale pekne ciká, takže zrejme si potiahne toľko, koľko jej organizmus vyžaduje.
Ja by som ako ďalší príkrm zaradila tie raňajky, konkrétne biely jogurt, najprv čistý a postupne s ovsenými vločkami, potom (alebo aj hneď) do toho pridáte ovocie a máte zdravé raňajky ako vyšité, začnete nastrúhané jabĺčko, či hrušku a postupne s vekom môžete pridávať čo bude k dispozícii (banán, maliny...) Uvidíte, kedy sa vám podarí tie raňajky zaviesť, možno zajtra a možno o mesiac, situácia ukáže.

Obed je v poriadku a potom podávate aj večeru, či už to bude kaša, alebo to ovocie, ako dávate. Môžete pripraviť aj ovocnú kašu, ak vám vyhovuje to ovocie, napr. ovsenú, pohánkovú, pšenovú (zaparíte vločky, pridáte ovocie a pomixujete). Na večeru však môžete dávať aj mliečne kaše, ovocie sa tým presunie postupne na poobedie, alebo dokonca na doobedie, či raňajky, alebo môžete na večeru dať zeleninovú kašu, napr. zemiakovú, alebo zemiaky s kalerábom, či iné kombinácie. Myslím, že čím bude dieťa staršie, tým viac jedla bude papkať, situácia u detí sa stále mení, nič netrvá dlho, či večne, aspoň u nás to tak vždy bolo. Takže čas príkrmov ešte len príde a o chvíľu bude papať aj 4 krát denne. Spánok v tomto veku dva krát denne je ideálny stav, a ako čítam, mlieko pije aj v noci, takže buďte spokojná.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa