Antibiotiká ZINAT - môžu spôsobiť viac neplechy ako osohu!

Pediatrická poradňa25.06.2010
Antibiotiká ZINAT - môžu spôsobiť viac neplechy ako osohu!

Dobrý deň, pani doktorka. Nášmu 1 mesačnému synčekovi sa zdurili uzlinky na krku (piaty den). Ľavá viac, pravá menej. Ľavá je vo veľkosti hrášku. Veľmi to ani nevidno.

Boli sme u lekárky, malému vzala krv a zistila, že krv je ok a nemá bakteriálnu infekciu.

Ináč nevykazuje žiadne známky ochorenia. Pekne papá, teplotu nemá a tie uzlinky sú len na krku, na tele nič.

Krčná ho pozrela (pozrela mu do uška, to bolo ok) a bez slova vysvetlenia odporučila antibiotiká - ZINAT. Mal som pocit, že to bolo skôr preventívne ako cielené, antibiotiká som nepodal, ale sledujem nášho drobca druhý deň a všetko ok, akurát tá uzlinka sa nezmenšila. Ináč voľným okom to veľmi nevidieť, iba hmatom.

Chcel by som vedieť Váš názor na predpisovanie antibiotík 1 mesačnému dieťatku v súvislosti so zdurenými uzlinkami na krku, pokiaľ nemá žiadne iné prejavy ochorenia. Ďakujem.

Robert, Bratislava

Milý Róbert,

Je ťažké vám presne odpovedať.

Máte pravdu v tom, že nie je dobré dať dieťaťu antibiotiká bez prejavov bakteriálneho ochorenia. Ale aj zdurené uzliny môžu byť prejavom ochorenia, alebo jedným z prejavov, avšak nemusí to byť ochorenie bakteriálne, ale vírusové - v tom prípade sú antibiotiká zbytočné, pretože na vírusy nezaberajú (viď otázku CRP prístroj).

Uzliny môžu znamenať aj to, že organizmus sa infekcii ubránil sám a liečba nie je potrebná, ak na dieťati nie sú žiadne príznaky ochorenia.

V tom prípade je to od lekárky, ktorá predpísala Zinat trocha alibistický postoj, to je však mne ťažko posúdiť na diaľku.

V každom prípade sa však nestotožňujem s voľbou antibiotík. Zinat považujem za „silnejšie" antibiotiká a iste by u jednomesačného dieťaťa neboli metódou voľby. Tieto antibiotiká sú výraznou záťažou pre tráviaci trakt, takže keď nie sú indikované, spôsobili by viac neplechy ako osohu. Na začiatok poznáme iné antibiotiká, ktorými by sme u detí mohli začať. Zinatom by ste totiž dokázali vyliečiť aj zápal pľúc.

Teda ak dieťa prekonáva klasický infekt, nezačíname liečbu Zinatom, ten máme do rezervy na neskôr alebo v úvode ťažšej infekcie.

Ak krv vášho syna nepotvrdila bakteriálny zápal, zrejme tam nebude, ale u kojencov, teda detí do roka, a to hlavne prvé mesiace života nemusí krv odrážať vždy závažnosť infekcie tak ako je to u dospelého jedinca, treba to mať na pamäti a liečiť dieťa nie papier, teda riadiť sa podľa jeho stavu hlavne.

Situácia je niekedy zložitejšia ako sa zdá, ale vyčkávacia taktika môže pomôcť, pretože liečbu môžete stále nasadiť, len netreba prepásť ten správny moment, a to si my lekári nie sme vždy istí, či rodičia dokážu, preto sa tá liečba niekedy predsa len radšej dá.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa