Apnoe monitor dychu: Prevencia proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat

Pediatrická poradňa03.12.2009
Apnoe monitor dychu: Prevencia proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mám 6 týždňovú dcérku, pri kojení jej zabehne, lebo pije hltavo a niekedy jej vbehne aj soplík do dýchacích ciest a vtedy sa začne dusiť, stane sa to niekoľko krát denne.

Máme aj problémy s dýchaním, pretože na začiatku hocikedy prestala dýchať na také 3-4 sekundy, boli sme s tým aj v nemocnici. Tam jej robili sono bruška aj hlavičky a všetko mala v poriadku. Sestrička povedala, že je to u malých deti normálne, pokiaľ nemodrejú. Robí to ale stále a ja sa iba trápim.

Nie sú nejake cviky na dýchanie? Alebo je to vážne? Poraďte mi prosím.

Erika, Námestovo

Je pravda, že také malé deti ešte nemusia vedieť dobre koordinovať dýchanie s prehĺtaním, preto sa pri hltavom pití môže stať, že dieťatku zabehne alebo sa pri tom správne neudýcha. Vtedy treba kojenie prerušovať a nechať dieťa nech sa nadýchne. Tým bude dieťa dlhšie piť, teda skôr si môže uvedomiť pocit nasýtenia a nebude piť tak hltavo.

Zrejme ste už nejaké problémy mali, keďže ste boli s dcérkou v nemocnici, ale môžete byť spokojná, keďže vyšetrenia sú v poriadku. Je pre mňa však záhadou, ako dokážete zistiť, že dieťa na 3-4 sekundy prestane dýchať. Ja sama si netrúfam povedať, či by som to s istotou dokázala. Kojenci v takom malom veku dýchajú značne plytko, hlavne v spánku. Je potrebné použiť fonendoskop, aby ste dýchanie mohli popočúvať, a aj vtedy dýchanie nemusíte výrazne počuť... ako teda viete, že dieťa na pár sekúnd nedýcha? Počúvate ho fonendoskopom? A ak ho počúvate, viete to správne posúdiť?

Ak dôjde na chvíľku k vynechaniu pár dychov, automaticky sa hodnota CO2, teda oxidu uhličitého v tele zvyšuje, načo reaguje dýchacie centrum a dýchanie sa reflexne znova spustí. Tak by som to asi vysvetlila a tak nejako môže fungovať aj teória náhleho úmrtia dojčiat. Paradoxné je však, že sa to nikdy nezistí vopred a že kojenci v spánku môžu mať ataku 3 sekundového plytkého dychu, následne na to však sa dýchanie spustí popísaným mechanizmom.

Nepíšete však, nič o tom, či je dieťa z rizikovej gravidity, či bol nejaký problém po narodení, akými chorobami dieťa prešlo - to by mi mohlo niečo napovedať o vašom probléme.

A aj keď nie som veľmi zástancom apnoe monitorov, možno práve vy ste ten prípad, ktorému by táto podložka pomohla, či už v zdravotnom stave dieťaťa alebo aspoň na vaše upokojenie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa