Bojujete s dojčeneckou kolikou? Poradíme vám

Pediatrická poradňa22.11.2011
Bojujete s dojčeneckou kolikou? Poradíme vám

Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať ako môžem pomôcť môjmu synovi. Má presne mesiac a veľmi nás trápia brušné koliky. Skúšali sme kvapky Lefax, Sab simplex, Espumisan, fenyklový čaj, cvičenie, polohovanie na bruško, rektálnu rúrku, nič nepomáha.

Kojím ho a aj dokrmujeme, keďže sa narodil s pôrodnou váhou 4 180 g tak je stále hladný. Umelú výživu má tak 2 krát denne. Vypije 90 ml až 120 ml. Vetry sa mu uvoľňujú, ale stolicu má stále riedku až vodnatú, žltej farby, ktorá z neho doslova "strieľa", už sme z toho zúfalí, lebo stále plače.

Neviete nám pomôcť? Ďakujem pekne

Lorelai, Trenčín

Dobrý deň,

Dojčenecké koliky žiaľ nemajú liek. Existuje iba mnoho návodov a rád, ako pomôcť dieťaťu zmierniť príznaky, ale každému dieťaťu pomôže niečo iné a individuálne, vy ste už asi vyskúšali viacero vecí.

Moja rada je jednoduchá a nepotešivá - ak sa jedná o dojčenecké koliky, treba „iba" vyčkať, po treťom mesiaci sami spontánne ustúpia.

Môže však byť, že sa nejedná o dojčenecké koliky, ale o problém v tráviacom trakte, stolica by nemala byť stále riedka a striekavá, i keď niekedy môže.

Skúste sa zamyslieť ešte nad svojou vlastnou stravou, či nepožívate jedlá, ktoré nerobia dobre synovmu brušku, skúste chvíľu naozaj iba diétne jedlá. Ďalšou možnosťou na pomoc je zmena mlieka, ktorým dokrmujete na iné, resp. vhodné skôr pre citlivé bruško. Dieťaťu by som pridala aj PROBIOTIKÁ, pomôžu však po dlhšej dobe užívania, teda minimálne týždeň treba iste vyčkať. V svojej otázke ešte nespomínate masáže bruška, tak skúste aj toto.

Pri pretrvávaní problému a dyskomforte dieťaťa je na mieste návšteva gastro ambulancie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa