Chcete, aby vaše dieťa malo peknú hlávku? Čo preto urobiť

Pediatrická poradňa03.10.2011
Chcete, aby vaše dieťa malo peknú hlávku? Čo preto urobiť

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na problém so zležanou hlavičkou, čo ma veľmi trápi. Mám 12 týždňovú dcérku. Od narodenia som ju polohovala a poctivo striedala strany, ale asi 3-4 týždne mi spinká len na chrbátiku, zlostí sa pri polohe na boku a už vôbec nespinká na brušku (čo sa asi u takého bábätka ešte ani neodporúča). Keď jej už počas spánku jemne pootočím hlavičku na stranu, po niekoľkých minútach je späť v polohe ako bola, vytočená rovno do stropu. A ja viditeľne pozorujem, ako sa jej zležala zadná časť hlavičky, je plochá.

Je nejaká šanca, že pri opätovnom polohovaní na boku sa ešte hlavička upraví. Dá sa nejako pomôcť masážou? Alebo už je to trvalé? Som zúfala, pretože aj ja mám takýto problém a viem, ako som sa preto trápila a nechcem, aby sa trápila aj moja dcérka. Chápem aj to, že tvar lebky sa čiastočne aj dedí, ale je nejaká možnosť to ešte upraviť? Ďakujem veľmi pekne.

Silvia, Humenné

Dobrý deň p.Silvia,

Samozrejme že tvar hlavičky 12-týždňového bábätka sa ešte bude meniť. Zatiaľ by som záležitosť definitívne neuzatvárala.

Ak dieťa spí a nechce inak, zrejme by som do jeho spánku opakovane nezasahovala, teda ak dieťa napravíte a ono naspäť vyhľadá „svoju" polohu, nechajte ho tak.

Mnoho detí spí tak, ako samé chcú a rodičia to neriešia, hlavička sa preleží, ale môže sa neskôr aj spontánne napraviť.

Ale ak vás problém trápi, polohu môžete skúsiť napraviť alebo udržať aj nejakým vankúšom. Ďalšou možnosťou je ležanie na brušku, je pravda, že sa neodporúča, ale hlavne v noci, keď matka taktiež spí. Počas dňa, keď dieťa leží alebo spí, čiže máte ho pod dohľadom, môže byť v polohe na brušku. Niektoré deti túto polohu nemajú radi, vtedy môžete skúsiť ľahnúť si k dieťaťu tvárou v tvár a zabávať ho, v polohe na brušku by tak mohlo vydržať aspoň chvíľku.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa