Čitateľka, Košice: Nie je to na dieťa veľa očkovaní naraz?

Pediatrická poradňa04.06.2014
Čitateľka, Košice: Nie je to na dieťa veľa očkovaní naraz?

Dobrý deň,
chcela by som vedieť, že ak sa v očkovacom kalendári nepíše, že by som mala zaočkovať moje dieťa v 3 roku, ale doktorka povedala, že je to povinné, musím? Minulý rok, keď dovŕšila 2 roky bola očkovaná a lekárka povedala, že to už je na 3 roky a že už nebude zaočkovaná. Teraz mi povie, že sa má zase zaočkovať?!

Prečítala som si na nete informácie, pozrela očkovacie kalendáre a nikde sa nepíše, že v druhom a ešte aj v treťom roku života si mám dať zaočkovať moje dieťa. Moje dieťa je zdravé, nemá žiadnu chorobu. Prosím vás o radu.

Čitateľka, Košice

 
Dobrý deň,
na internete dokážete nájsť očkovací kalendár platný pre daný rok, je potrebné sa riadiť podľa neho, či už ste matka alebo lekár. Je to nariadenie. Základné očkovanie pozostáva z podania prvej, druhej a tretej dávky vakcíny proti týmto ochoreniam: záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, hepatitída B a nákazy hemofilom a pneumokokom. Táto vakcína sa podáva najskôr vo veku 3 mesiace, potom o 6 týždňov a znova o 6 mesiacov.

Súčasťou základného očkovania je aj podanie jednej dávky vakcíny vo veku 14 – 17 mesiacov proti ochoreniam: osýpky, mumps a rubeola. Vo veku 5 rokov je povinné preočkovanie detí  proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne, je to povinné v rámci pravidelného povinného očkovania. Podrobný rozpis všetkých druhov očkovania nájdete na stránke http://www.uvzsr.sk/kalendar/. Pýtajte sa lekárky presne o aké očkovanie ide a ona vám isto situáciu vysvetlí, možno ste niektoré očkovanie premeškali a vaše dieťa je očkované neskôr.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa