Cvičíme s bábätkom Vojtovu metódu

Pediatrická poradňa28.03.2012
Cvičíme s bábätkom Vojtovu metódu

Dobrý deň,

Chcela by som sa opýtať ako je to s fontanelou dieťatka. Moja dcéra má 10 mesiacov. Pred mesiacom som bola na návšteve u neurológa, a ten mi len oznámil, že fontanelu už má zrastenú. Nijako to ďalej neriešil, a pritom dcérke práve prebiehal 9 mesiac. Nie je to príliš skoro zrastená fontanela?

Čo sa týka jej hrubej psychomotoriky, tak musím povedať, že zaostáva oproti ostatným rovesníkom. Chodíme na rehabilitácie, cvičíme Vojtovku. Ale bolo mi to oznámené, že jej hrubá psychomotorika zaostáva pre jej lenivosť. Lebo moja dcéra je veľmi kľudné a pokojné dieťatko, to si každý hneď ako prvý u nej všimne. Tak ako je to vlastne s tou fontanelou?

Miriama, Prešov

Dobrý deň,

fontanela a jej veľkosť vo vašom prípade nemá súvis s psychomotorikou dieťaťa, uzatvorenie fontanely je v poriadku, veľká fontanela sa uzatvára medzi 9. - 18. mesiacom života, malá fontanela skôr, už v 4. mesiaci života. Tak vám to potvrdil aj neurológ.

Ak dieťa zaostáva vo vývoji, rehabilitáciou, správnym a dôsledným cvičením Vojtovej metódy viete vášmu dieťaťu veľmi, naozaj veľmi pomôcť. Zamerala by som sa na toto, naozaj, v týchto mesiacoch dokážete ešte spraviť zázraky, po 1. roku života už môže byť neskoro. Stimulujte dieťa aj sociálne a venujte sa mu, koľko vládzete, správny vývin môže dobehnúť, ak nepredpokladáme poškodenie mozgu nejakým ochorením, či jeho poškodenie v perinatálnom období.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa