Darina, Michalovce: Môj synček nechce kakať

Pediatrická poradňa04.12.2013
Darina, Michalovce: Môj synček nechce kakať

Dobrý deň pani doktorka,
prosím Vás o radu. Doma mám 2 a pol ročného syna, ktorý nechce alebo sa bojí kakať. Na „veľkú“ chodí raz za šesť sedem dní.

Niekedy aj dlhšie. Nezaberá mu ani sirup Duphalac. Detská doktorka mu predpísala rôzne čapíky a lieky vo forme vitamínov, ale nič nezaberá. Ani vyšetrenia nič neukázali. Preto Vás prosím o radu.

Darina, Michalovce

 
Dobrý deň,
problém je potrebné riešiť, možno sa jedná iba o zlý návyk, resp, nenávyk kakať, ale môže sa jednať aj o ochorenie čreva. Prvým krokom je úprava stravy, teda vylúčiť tzv. „zapekajúce jedlá“ a to napr. banány, korenisté jedlá, čokoládu a pridať do stravy cereálie, veľa veľa vlákniny, ovocie, zeleninu, polievky, veľa tekutín, môžete aj kompóty, hlavne slivky.

Ak sa dá, denne po raňajkách posadiť syna na nočník a povzbudiť ho, aby sa vykakal, pozor nenútiť. Niekedy pomôže aj klistír s olejom, napr. obdeň dokým sa situácia neupraví. Je potrebné absolvovať vyšetrenie v gastroenterologickej ambulancii – ultrazvuk a vyšetrenie krvi, je potrebné vylúčiť celiakiu, či iné alergické ochorenia.

Pri neúspechu absolvovať aj kolonoskopiu s odberom vzoriek na histológiu čreva alebo röntgen čreva s kontrastom - to už by vám mali poradiť v tej gastroenterologickej ambulancii. V Košiciach existuje detská psychologická ambulancia, kde sa lekárka zaoberá psychoterapiou pri problémoch s vyprázdňovaním.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa