Dcéra má 10 rokov a je strašne maličká

Pediatrická poradňa06.11.2012
Dcéra má 10 rokov a je strašne maličká

Vychovávam 10,5 ročné dieťa v pestúnskej starostlivosti. Meria 128 cm a váži 13.5 kg. Myslíte, že mu môže chýbať rastový hormón alebo niečo podobné? Jej detská lekárka hovorí, že je všetko v poriadku. Mne sa to nezdá.

Zdena, Humenné


Dobrý deň,
dieťa (predpokladám dievča?) je nižšie ako by malo byť pre daný vek, pekne nám to ukazuje percentilový graf. Dieťa sa nachádza pod 3.percentilom, čo je dôvod na riešenie, prípadne aj liečbu. Avšak, je potrebné brať do úvahy isté skutočnosti. A to, že dieťa máte vo svojej starostlivosti krátko, neviete, akou rýchlosťou rástlo pred tým, z akej pôrodnej váhy vychádzalo, dieťa by sa totiž malo nachádzať pri svojom raste na rovnakej percentilovej úrovni, ak z nej vybočí, to je dôvod na znepokojovanie.

Ďalšou veľmi dôležitou skutočnosťou je, že nevieme, akej výšky sú rodičia dieťaťa, napríklad ak je otec 150 cm a matka 140 cm, nie je možné, aby malo dieťa 170 cm. Nízky vzrast sa vyskytuje najmä u rómskeho etnika, čo síce nepíšete, ale väčšina detí v pestúnskej starostlivosti je práve takýchto a to je dôležitá skutočnosť.

Takisto nevieme, či dieťa v minulosti netrpelo podvýživou či nekvalitnou výživou, čo mohlo byť na príčine nízkeho vzrastu kvôli nedostatku stavebného materiálu pre rast. Momentálne, ak dieťa dostáva všetko potrebné, spôsobilo to posun v raste? Čo sa týka rastového hormónu, tak jeho nedostatok sa začína prejavovať okolo 3. roku života a už v tomto veku treba rastový hormón dopĺňať formou injekcií, liečba pokračuje aj ďalších 20 rokov.

Ak by som vám chcela poradiť, je potrebné zobrať do úvahy všetky spomínané fakty o dieťati, zvážiť situáciu, návštevu endokrinologickej či gastroenterologickej ambulancie by som však nepovažovala za úplne bezpredmetnú.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa