Dojčenie: Ako to robili naše pra-pra staré mamy

Pediatrická poradňa09.03.2010
Dojčenie: Ako to robili naše pra-pra staré mamy

Dobrý deň, mám 4-mesačnú dcérku, ktorú som dojčila 3 mesiace, potom som však žiaľ stratila mlieko a musela som prejsť na umelé mlieko.

Na odporučenie detskej lekárky jej dávam Nutrilon Comfort, keďže dcérka má od narodenia problémy s nadúvaním bruška a vyprázdňovaním. Takéto problémy s bruškom má aj teraz, je to však lepšie ako keď bola menšia.

Moja svokra však po rozhovore s jednou lekárničkou prišla s tým, že umelé mlieko je samá chémia, že lekári ho odporúčajú lebo sú podplatení a že najlepšie pre dieťa je pravé kravské mlieko rozriedené s vodou na polovicu. Ja som s tým však nesúhlasila a naďalej dávam malej len uvedené umelé mlieko.

Dnes ráno však manžel poza môj chrbát potajomky, kým som bola v sprche, dal dcérke 1 jej dávku (160ml) rozriedeného kravského mlieka. Bola potom dosť nepokojná a uplakaná, viac než obvykle. Stolicu mala tiež dosť redšiu, než zvykne mať. Ďalšie umelé mlieko, ktoré som jej dala dopoludnia normálne spapala, akurát trochu viac grckala.

Môže jej to kravské mlieko, ktoré dostala nejako ublížiť, alebo je pravda, že je naopak lepšie než umelé mlieka? Ďakujem

Daniela, Spišská Nová Ves

Pani Daniela,

Sama viete, že vaša dcérka už mala problémy s bruškom skôr. Takisto sama vidíte, že aj jedna dávka kravského mlieka vyvolala viac-menej akúsi koliku, alebo aspoň nepokoj u vášho dieťaťa. Ak si spočítate tieto fakty, ani sa ma nemusíte pýtať na odpoveď.

Ale môj názor je jednoznačný - je vyslovenou hlúposťou dávať niekoľko mesačnému dieťaťu kravské mlieko, lebo mu tým naozaj môžete uškodiť.

O to viac treba byť opatrní u detí s citlivejším bruškom, ku ktorým sa zrejme radí aj vaše dieťa.

Dľa lekárskych odporúčaní by sa kravské mlieko nemalo podávať deťom do 3 rokov, no splniť toto je naozaj náročné, preto sa väčšina lekárov prikláňa k názoru, že minimálne do roka kravské mlieko nie je vhodné.

Spomeňte si na časy dávno minulé. Keď matka nemala mlieko pre svoje dieťa, dojčili ho iné ženy, alebo mali platené dojky. Nedávali dieťaťu mlieko od kravy, hoci ju mali v svojej stajni, bola to stará múdrosť a myslím, že platí dodnes.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa