Dokedy môže dieťa spávať v perinke?

Pediatrická poradňa02.01.2013
Dokedy môže dieťa spávať v perinke?

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala na Váš názor na spanie detí v perinke. Máme 3,5-mesačnú dcérku, ktorú sme asi od veku 6-7 týždňov začali na spanie baliť do perinky, aj s ručičkami. Bolo to z dôvodu, že nám nechcela spávať, ručičky ju stále budili, v tom období veľa plakávala, cumeľ nemá - nechce. Perinka nám výrazne pomohla.

Balím ju na noc, a aj cez deň na spanie. V podstate to má rada, niekedy tak zaspí sama, niekedy na prsníku. Chcem sa opýtať, či toľko času v perinke nemôže mať negatívny vplyv na jej vývin. Skúšali sme už aj bez perinky, ale tak vôbec nevie zaspať, rozhadzuje rukami, cmúľa si ich, plače, tak nakoniec ju vždy zaviažeme a za chvíľku spí.

Neviem ani, či sa v budúcnosti naučí spať voľne bez perinky. Nechce spať ani v kočíku, preto ju nosím v nosiči, kde pospí. Prosím o radu, či je potrebné ju postupne učiť spať bez perinky, alebo to mám nechať tak, ako je. A ak odúčať, tak ako by som mala postupovať. Ešte sa chcem opýtať, či je normálne, že má plne dojčené dieťa úplne vodnatú stolicu.

Jana, Martin


Dobrý deň,
je normálne, ak má dojčené dieťa vodnatú stolicu. Hlavne, ak veľa papá. Moje dieťa malo vodnatú, ale podotýkam žltú stolicu aj 5 či viackrát denne, v podstate v každej plienke, postupom času sa to menilo, pretože rástol a mliečko sa dlhšie zdržalo v tráviacom trakte a viac z neho sa vstrebalo.

K otázke perinka – nie je to ideálne riešenie, aby bolo dieťa toľko času v perinke, ale myslím, že je dôležitejšie, aby sa dobre vyspalo. Ak sa vám teda nepodarí naučiť ju spať voľne, naďalej užívajte perinku, nebojte sa, časom sa to vyrieši, pretože dieťa nebude donekonečna chcieť byť zviazané.

Existuje aj tzv. ulitka, môžete skúsiť, informácie nájdete na internete, v tom prípade má dieťa zviazané ruky, ale voľné nôžky, celkom praktický vynález pre tých, čo potrebujú niečo také.
Odnaučiť skúšajte skôr cez deň, nočný spánok nerušte, skúste najskôr tak, že po tom, čo vidíte, že dieťa tvrdo spí, perinku rozviažte. Môžete skúsiť aj rukavičky na ruky, možno ju vtedy nebudú ruky tak rušiť. No a samozrejme v priebehu dňa, keď dieťa nespí, snažte sa o čo najviac motorickej aktivity.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa