Erika, Košice: Čo znamená nízke IgA a zvýšené IgG?

Pediatrická poradňa31.03.2015
Erika, Košice: Čo znamená nízke IgA a zvýšené IgG?

Dobrý deň,
chcem sa spýtať na imunoglobulíny.  Môj 12 ročný syn ma vraj nízke IgA a zvýšené IgG. Čo to znamená? Sme objednaní na alergo. Ako malý mal mononukleozu a potom bol často chorý. Potom sa to upravilo. Ďakujem

Erika, Košice


Dobrý deň,
je ťažké jednoznačne odpovedať bez akejkoľvek inej súvislosti na vašu otázku, zrejme ste mali nejaký dôvod či problém, prečo tieto vyšetrenia boli realizované, keďže bežne sa u detí nevykonávajú. Imunoglobulíny sú protilátky. V krvi koluje viacero typov imunoglobulínov, a to IgA, IgG, IgM, IgE a IgD. Najväčšou skupinou sú imunoglobulíny G a tie majú aj najväčší význam v boji proti infekcii, je to najvýznamnejšia trieda protilátok.

Imunoglobulíny A sa nazývajú aj slizničné imunoglobulíny, pretože sú prítomné v slizniciach tela a majú význam pri kontakte infekcie so sliznicou. Ak je ich množstvo znížené, dieťa sa ťažšie vyrovnáva s inf ekciou a býva častejšie choré, alebo ochorenia mávajú závažnejší priebeh. Všetko však treba posudzovať v súvislostiach a imunoalergológ zrealizuje aj ďalšie vyšetrenia či testy a posúdi situáciu detailne a komplexne.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa