Febrilné kŕče: Do akej miery poškodia vaše dieťa

Pediatrická poradňa25.10.2011
Febrilné kŕče: Do akej miery poškodia vaše dieťa

Dobrý deň. Keď sme išli vo výťahu, môj ročný synček zrazu rozhodil rúčkami, my sme predpokladali že sa iba zľakol, keď sme však vošli do bytu náhle stratil vedomie a vôbec nás nevnímal. Trvalo to cca 3 až 4 minúty. Potom sa postupne preberal. Nameranú teplotu mal 38.5 C . Dala som mu čípok a utekali sme do nemocnice na pohotovosť.

Poslali nás domov s tým, že sa ráno máme hlásiť na neurológii. Aké by mu mali spraviť vyšetrenia? Ako postupovať ďalej? Dnes už nechce chodiť a ak aj spraví 2 až 3 kroky, nevládze. Bojím sa aby to nebolo nejakého neurologického charakteru. Žiadne vyšetrenia mu nerobili nasadili mu antibiotika. CRP mal 21. Ďakujem

Nikola, Košice

Dobrý deň,

Popisovaný stav môže znamenať tzv. febrilné kŕče, ich prejavom sú kŕče zväčša s poruchou vedomia, dieťa má pri nich stále zvýšenú teplotu, to je základným diagnostickým kritériom tohto stavu. Febrilné kŕče sa vyskytujú výlučne vo veku 6 mesiacov až 5 rokov, s maximom výskytu 12. - 18. mesiac života.

Aj keď febrilné kŕče vyzerajú pre rodiča naozaj dramaticky, nezanechávajú žiadny neurologický deficit, teda sú pre dieťa neškodné. Je však nutné po ich výskyte naozaj dokázať, že sa jednalo o febrilné kŕče a nie o nejakú formu epilepsie. To je úlohou neurológa, súčasťou vyšetrenia je EEG dieťaťa.

Stav, ktorý vaše dieťa prekonáva deň po záchvate môže znamenať oslabenie virózou, ktorá zasahuje a oslabuje celkový organizmus, preto slabosť a možno i bolesť svalstva, prečo dieťa odmieta chodiť.

Zvýšené CRP znamená, že k virotickéj infekcii sa pridáva i bakteriálna a antibiotiká sú na mieste. Ak dieťa práve prekonáva horúčkovité ochorenie, nie je nutné siliť neurologické vyšetrenie, treba najprv vyliečiť infekciu a potom dieťa dovyšetrovať neurologicky.

Stav febrilných kŕčov sa po prvom výskyte zvykne (ale i nemusí) u daného dieťaťa opakovať, preto je nutné pri ďalšom výskyte teploty túto tlmiť a podať aj profylaktickú dávku Diazepamu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa