Gabriela, Brezno: Moja 2-ročná dcéra nerozpráva, len piští

Pediatrická poradňa07.07.2015
Gabriela, Brezno: Moja 2-ročná dcéra nerozpráva, len piští

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, moja 2-ročná dcéra nerozpráva, len piští. Keď mala 1 rok, občas niečo povedala ako mama, baba, ale teraz už nič. Keď je v postieľke, hojdá sa chrbátikom o postieľku, niekedy aj neskoro do noci, kým nezaspí. Alebo sa dá na štyri, a tak sa hojdá tiež.

Chodiť začala len pred pol rokom, aj to po štvornožky, teraz už aj na nohách, no aj to keď ju niekto drží, keď ju pustíte, tak stojí. Počuje pesničky, aj čo jej poviem, ale nepozrie sa na mňa, iba keď ju niečo zaujme napr. náušnice. Je predčasne narodená. Ďakujem za odpoveď.

Gabriela, Brezno


Dobrý deň,
príčinou problému je predčasné narodenie dieťatka. Sama vidíte a aj to popisujete, že zaostáva v psychomoorickom vývoji – chôdza začala neskôr ako je bežné, a stále nie je jej vývoj ukončený. Predpokladám, že takéto dieťatko navštevuje neurologickú ambulanciu a aj rehabilituje. To je veľmi podstatná vec a môže to dieťatku veľmi pomôcť v jeho vývoji. Ak bude napredovať motorika, tak bude napredovať aj psychický vývin. Vy môžete konzultovať detského neurológa, či čo sa týka reči a iných kognitívnych funkcíí aj detského psychológa a zaujímať sa o spôsoby, ako zlepšiť vývoj týchto funkcií a tým aj vývoj reči.

Aj keď vývoj reči je veľmi individuálna záležitosť a môže mať oneskorenie aj u úplne zdravých detí, no mala by nastúpiť do troch rokov života. Takže máte ešte čas, reč pravdepodobne nastúpi neskôr, no svojou snahou môžete tomu aspoň trošička pomôcť. Je vhodné o tomto rozprávať aj s detským neurológom a pýtať sa na stav dieťaťa, na jeho napredovanie, resp. oneskorenie a na ultrazvuk mozgu, či je tam viditeľné nejaké poškodenie, ktoré by mohlo mať za následok poruchu psychomotorického vývoja, prípadne, čo vy môžete zlepšiť, urobiť pre svoje dieťa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa