Gabriela, Michalovce: Prečo sa mu uzavrela fontanela tak skoro?

Pediatrická poradňa14.04.2015
Gabriela, Michalovce: Prečo sa mu uzavrela fontanela tak skoro?

Dobrý deň,
môj syn má 9 mesiacov a uzavretú fontanelu už od 3 mesiaca. Pediatrička len vysadila vigantol a sledovanie dieťaťa. Neposlala nás na neurologické vyšetrenie, len ho sleduje. On sa s maličkou fontanelou už narodil 1x1 cm. Keď sa narodil, mal obvod hlavy 33cm, teraz má 44,5. Nemá žiadne deformácie hlavy, vo vývine pekne napreduje. Pekne rovno sedí, je veľmi vnímavý, rozpravá už mama baba atď. stavia sa na štyri a už aj pomaly račkuje.

Hlávku mu meriam aj sama a pekne rastie. Len ma trošku znepokojuje, že nás neposlala aj na neurologicke vyšetrenie, vraj tam urobia všetko čo ona, a pokiaľ mu hlávka rastie a vo vývine napreduje je všetko tak, ako má byť. Nemala som na ňu tlačiť, aby ma poslala aj na iné vyšetrenie?

Dnes sme boli na poradni a zastupovala ju primárka, tak hneď hľadala fontanelu, ale už ju nemá, tak hovorila tiež, že keby bol problém, zaostával by vo vývoji, hlávka by nerástla a by bola deformovaná. Synček má málo vláskov a je mu vidieť pekne lebečné švy, ale aj tak sa stále znepokojujem, prečo sa mu uzavrela fonatnela tak skoro. Ďakujem krásne za odpoveď

Gabriela, Michalovce


Dobrý deň,
ja osobne súhlasím s vašou obvodnou lekárkou. Najdôležitejšia vec je, či dieťa správne psychomotoricky napreduje a ak áno, tak sa netreba zbytočne obávať. Obvodná lekárka vie posúdiť psychomotorický vývin dieťaťa, takisto ako ho približne vie posúdiť aj šikovnejšia mamička, ktorá si nájde tabuľky a kritériá na internete. Preto v tomto naozaj nevidím dôvod na neurologické vyšetrenie.

Samozrejme, ak by dieťatko v niečom zaostávalo, tak už ho treba odoslať na odborné vyšetrenie, ale lekár prvého kontaktu, teda váš pediater, to vie posúdiť. Treba si uvedomiť, že hlávka rastie stále, teda aj u detí, ktoré majú uzavretú fontanelu, hoci neskôr, hlávka rastie ďalej aj u dvoj či päť-ročných detí a tiež sú tie deti v poriadku a vývinovo napredujú. U vášho dieťaťa sa to udialo skôr, ale to nie je dôvod na obavy, proste to teraz príroda zariadila takto.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa