Hypoalergénne mlieko: Máte právo na lekársky predpis?

Pediatrická poradňa30.11.2009
Hypoalergénne mlieko: Máte právo na lekársky predpis?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mám 7-mesačnú dcérku, ktorú od 5.mesiaca dokrmujem popri kojení a príkrmoch aj Sunarom HA, nakoľko sme s mužom obaja alergici.

Moja pediatrička na moju žiadosť o lekársky predpis na toto mliečko mi povedala, že ona má od poisťovní limity a nepredpíše mi ho. Pýtam sa: môže to urobiť? Mám nárok na predpis? To mliečko je dosť drahé a pomohlo by mi to. Ďakujem

llullu, Rimavská Sobota

Milá Lulu,

Asi vás sklamem, ale vaša obvodná pani doktorka má právo a môže odmietnuť toto mlieko predpisovať.

Na vysvetlenie situácie: mlieko HA, teda hypoalergénne sa odporúča deťom aj od veku nula mesiacov, ak rodičia sú alergici alebo aj blízka rodina. Ak dieťa toto mlieko pije, ale do veku ukončených 4 mesiacov sa uňho neprejaví žiaden príznak alergie, či už je to zápal priedušiek spojený s ich zúžením, alebo prejavy na koži, či iné, tak platí tzv. konsenzus, že od 5. mesiaca sa toto mlieko ďalej nepredpisuje. Je na rozhodnutí rodičov, či si ho budú ďalej kupovať.

Ak sa nejaké prejavy alergie objavia, je priam nutné, aby dieťa ďalej pilo HA mlieko.

Je pravda, že pani doktorka má limity od poisťovní a hlavne ak nemá na predpis mlieka zdravotné opodstatnenie. V tom prípade poisťovňa mlieko nepreplatí a doplatok, ktorý neplatíte vy, platí vaša pani doktorka. Teraz asi už chápete, prečo mlieko nepredpíše.

Ak však máte zdravotný dôvod na HA mlieko, môžete navštíviť imunoalergologickú alebo gastroenterologickú ambulanciu, v ktorej vám toto mlieko odporučia a vtedy ho pani doktorka musí predpísať. Ale v tomto prípade ho poisťovňa preplatí, alebo ho obvodná lekárka predpíše na kód lekára, ktorý mlieko odporúča.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa